Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Rosja, Niemcy i Francja wywierają nacisk na Ukrainę w sprawie Donbasu

Rosja, Niemcy i Francja wywierają nacisk na Ukrainę w sprawie Donbasu

Niemcy i Francja chcą legalizacji statusu autonomii dla okupowanego przez prorosyjskich separatystów Donbasu.

Minister spraw zagranicznych Francji, socjalista Jean-Marc Aurault oraz szef niemieckiej dyplomacji socjaldemokrata Frank Walter Steinmeier podczas swojego pobytu w Kijowie i spotkania z ministrem Pawłem Klimkinem wyraźnie zadeklarowali, że Kijów powinien przystąpić do wykonania politycznej części mińskiego rozejmu.

Na postulaty Francji i Niemiec, które prawie w całości powtarzają słowa Putina, nie godzi się strona ukraińska. – Nie pozwolimy handlować suwerennością oraz interesami narodowymi. Jak można przeprowadzić wybory na okupowanych terenach? Żeby taki proces miał szansę na realizację, Rosja musi wyprowadzić z Donbasu rosyjskich żołnierzy i swój sprzęt wojskowy – ogłosiła na spotkaniu z Aurault i Steinmeierem wiceprzewodnicząca parlamentu ukraińskiego Irena Geraszczenko.

Szefowie niemieckiej i francuskiej dyplomacji zaproponowali Ukrainie tygodniowe zawieszenie broni, wycofanie wojsk po obydwu stronach stref pilotażowych, uchwalenie przez Radę Najwyższą ustawy „O wyborach lokalnych na Donbasie” oraz o specjalnym statusie tych terenów w składzie Ukrainy.

– Następnym etapem ma stać się stworzenie głęboko wysuniętych w głąb tzw. „DRL” i „ŁRL” baz OBWE. Jeszcze później Rada Najwyższa powinna zakończyć proces reformy konstytucyjnej, uchwalić dokumenty o amnestii, stworzyć nowe punkty kontrolne i pełny dostęp do granicy z Rosją – powiedział w Kijowie Aurault.

Słowa Francuza powtórzył Steinmeier, który podkreślił, że te punkty mińskiego rozejmu, które dotyczą bezpieczeństwa, powinny być realizowane równolegle z politycznymi posunięciami.

Spotkanie szefów MSZ Ukrainy, Niemiec i Francji wywołało falę krytyki ze strony ukraińskiego społeczeństwa. Jego niechęć do zmiany konstytucji na korzyść interesów Rosji już doprowadziła do zablokowania zmian do ustawodawstwa w dziedzinie decentralizacji, które wcześniej próbowano uchwalić razem z nadaniem specjalnego statusu dla okupowanej części Donbasu.

Słowo Polskie, 15.09.16 r.