Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Roraty z biskupem Radosławem

Roraty z biskupem Radosławem

Wczesnym rankiem 19 grudnia na młodych i starszych parafian w kościele Ducha Świętego w Winnicy czekał specjalny gość.

Biskup Radosław Zmitrowicz przybył z Kamieńca Podolskiego by odprawić w najmłodszej winnickiej parafii Mszę roratnią i porozmawiać z młodzieżą o Archaniele Gabrielu, który za czasów Heroda zapowiedział narodzenie Jana Chrzciciela.

Według tradycji Roraty to pierwsza Msza święta o wschodzie słońca, odprawiana w czasie Adwentu. Roraty są celebrowane ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Tradycyjnie w Polsce była to Msza sprawowana o poranku i w wielu ukraińskich parafiach dalej tak jest. Jednak duszpasterze doświadczyli pewnie tego, że niełatwo było zachęcić do udziału przede wszystkim dzieci, które zaczynają swoje zajęcia szkolne może szybciej niż w minionym czasie.

Lecz tak nie jest w Winnicy, gdzie dzieci chętnie przychodzą z rodzicami na 6:30 do kościoła i rozpoczynają ze świecami Mszę i nowy dzień.

Nazwa Mszy roratnich pochodzi od łacińskich słów pieśni często śpiewanej na ich początku – „Rorate caeli desuper” – Spuśćcie rosę, niebiosa.  Eucharystia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach – zapalają się one dopiero podczas uroczystego hymnu „Chwała na wysokości Bogu”. Jest to jeden z nielicznych przypadków w roku liturgicznym, kiedy hymn ten śpiewa się każdego dnia – wyłącznie podczas Rorat. W czasie Rorat razem z Maryją przeżywamy czas oczekiwania na przyjście Chrystusa. Dlatego czytania liturgiczne, głoszone kazania mają nas do tego przygotować.

Adwent to wyjątkowy czas przeżywany w Kościele rzymskokatolickim, czas oczekiwania i przygotowania do przeżycia Bożego Narodzenia.

Słowo Polskie, http://archibial.pl, 20.12.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code