Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Roraty i inne symbole Adwentu

Roraty i inne symbole Adwentu

27 listopada rozpoczął się Adwent – czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz czuwania na ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa.

To nie jest wcale żaden „post”, to okres radosnego oczekiwania. Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego. „Adventus” oznacza przyjście. Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym w kościele katolickim są Roraty. To Msze św. sprawowane ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec, wraz z Maryją czekają na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela.

Często na początku roratnich Mszy w procesji do ołtarza ze świecami i lampionami w ręku idą dzieci. Mszę św. rozpoczyna się przy wyłączonych światłach, mrok świątyni rozpraszają jedynie świece i lampiony.

Kolejnym zwyczajem jest zawieszanie lub postawienie przed ołtarzem w kościele wieńca z czterema świecami oznaczającymi cztery niedziele Adwentu. Z upływem kolejnych tygodni podczas Rorat zapala się odpowiednią liczbę świec. Świece i lampiony tak często używane w liturgii adwentowej wyrażają czuwanie. Nazwa „roraty” pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni na wejście śpiewanej w okresie Adwentu – „Rorate coeli” (Niebiosa, spuśćcie rosę).W liturgii adwentowej obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych. Jako barwa powstała ze zmieszania błękitu i czerwieni, które odpowiednio wyrażają to co duchowe i to co cielesne, fiolet oznacza walkę między duchem a ciałem. Zarazem połączenie błękitu i czerwieni symbolizuje dokonane przez Wcielenie Chrystusa zjednoczenie tego co boskie i tego co ludzkie.

W winnickiej parafii Św. Ducha Roraty rozpoczęły się o 6.30 rano w poniedziałek 28 listopada. Pełny kościół ludzi, dziesiątki wesołych, choć niewyspanych dzieci, blask płomyków świec w kolorowych lampionach – przypomniały, że już wkrótce kościół katolicki będzie świętował jedno z największych świąt kalendarza liturgicznego – Boże Narodzenie.

Słowo Polskie, na zdjęciach pierwsza Msza roratnia w kościele Ducha Świętego w Winnicy, 28.11.16 r.