Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Rolą Prezydenta RP jest m. in. łączyć Polaków na świecie

Rolą Prezydenta RP jest m. in. łączyć Polaków na świecie

Cztery transporty z pomocą trafiły do Polaków na Ukrainie i na Litwie w ramach akcji współorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta i Polonię na Zachodzie.

7 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy odbyło się podsumowanie roku akcji pomocowych dla Polaków na Wschodzie. Delegacja Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie na czele z prezes Wiktorią Laskowską – Szczur wzięła udział w tym spotkaniu. Z parą prezydencką rozmawiały również delegacje ze Stryja, Stanisławowa i Kamieńca Podolskiego.

Podczas koncertu został zaprezentowany film podsumowujący akcje pomocowe na Litwie i Ukrainie. Następnie goście z Kresów pokazali jak pięknie oni pielęgnują pamięć o swoich korzeniach: chór Sursum Corda pod kierownictwem Stanisława Nagórniaka z Kamieńca Podolskiego wykonał znane polskie pieśnie, m.in. „Polskie kwiaty”, dzieci ze Stryja opowiadały o Koziołku Matołku, zespół „Koroliski” pod kierownictwem Ireny Świtelskiej przedstawił polski taniec kujawiak z oberkiem w pięknych strojach ludowych.

Przedstawiciele polskiego środowiska na Wschodzie mieli możliwość opowiedzieć o swoich problemach i osiągnięciach. Prezes ŻOZPU z Żytomierza Wiktoria Laskowska-Szczur podziękowała za okazane wsparcie, za pamięć o rodakach i ich losach oraz za tą dobroć i uwagę, którą obdarzył ich Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką. Na zakończenie słowo zabrał Prezydent Andrzej Duda opowiadając o całokształcie akcji i podkreślając znaczenie takich inicjatyw.

Swoje przemówienie podsumował w następujący sposób:

„I gdy mówiłem w Kijowie w 2015 roku o tym właśnie, że chciałbym, żeby Polacy mieszkający poza granicami mieli to poczucie, że ojczyzna o nich pamięta, że ta ziemia, na której urodzili się ich przodkowie, jest cały czas także i ich ziemią, i że Polska ma świadomość, że jej synowie żyją poza granicami – żeby to było właśnie poprzez dzieło prezydenckie utrwalane. Dla mnie jest to obowiązek jako prezydenta. Jestem ogromnie Państwu wdzięczny – wszystkim tym, którzy tę pomoc organizowali, którzy tę pomoc prowadzili, wszystkim inicjatorom, wszystkim darczyńcom. Ogromnie, ogromnie z całego serca dziękuję i jestem wdzięczny, że poprzez działalność mojej małżonki, poprzez moją działalność, poprzez działalność pana ministra Adama Kwiatkowskiego i Biura ds. Kontaktów z Polakami za Granicą my możemy w tej wielkiej akcji solidarności i budowania wspólnoty uczestniczyć. Chciałbym, żeby ona trwała, chciałbym, żeby ona się rozwijała, i wierzę w to głęboko, że tak właśnie będzie”.

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim stało się podsumowaniem akcji pomocowej, a jednocześnie – zapowiedzią jej kontynuowania. Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda zapowiedziała, że jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi na Żytomierszczyznę na Ukrainę dotrze kolejny konwój z pomocą.

Przypomnijmy, że w 2016 roku i na początku 2017 trwały Akcje Pomocowe dla Polaków na Wschodzie, które odbyły się przy wsparciu Kancelarii Prezydenta RP. Ideę przekazania darów zaproponował młody polski student z Washington, który zwrócił się do Biura ds. Kontaktów z Polakami za Granicą. Szef gabinetu Prezydenta RP pan minister Adam Kwiatkowski podjął tą inicjatywę, bo misją tak tego Biura, jak i Prezydenta jest łączność Polaków.

Pomoc dotarła do młodzieży polskiego pochodzenia, która obecnie swobodnie może uczyć się języka polskiego i brać udział w różnego rodzaju zespołach wokalnych, tanecznych i teatralnych w celu pielęgnowania kultury polskiej w swoich miejscowościach. W Żytomierzu takie podarunki – puzzle, gry edukacyjne, książki – otrzymali uczestnicy zespołu wokalnego „Dzwoneczki”, tanecznego „Koroliski”, ModernPol oraz zostały przekazane do szkółek języka polskiego działających przy polskich organizacjach na Żytomierszczyźnie .

Pomoc otrzymali też ludzie starsi, niektórzy z nich już nie są w stanie wstać z łóżka. Oni ciągle pamiętają o swojej polskości, opowiadają o tych czasach wnukom i mieszkańcom miasta.

Pobyt gości Prezydenta był owocny i trwał dwa dni. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Narodowego Banku Polski i zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. Następnego dnia odbyło się spotkanie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

W spotkaniu z polską parą prezydencką wziął także udział ks. biskup Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej.

Jana Laskowska, 14.03.17 r.