Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Robert Czyżewski: Języka polskiego trzeba się uczyć czytając polską literaturę XIX wieku

Robert Czyżewski: Języka polskiego trzeba się uczyć czytając polską literaturę XIX wieku

25 kwietnia w ramach międzynarodowej konferencji naukowej „Polska-Ukraina: wspólne drogi do wolności” odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Wiedzy o Polsce działającej przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej w Żytomierzu z Sekretarzem Generalnym Zarządu Fundacji Wolność i Demokracja panem Robertem Czyżewskim.

Na ręce pani dyrektor Ireny Zagładźko został przekazany bardzo cenny prezent – utwory polskich pisarzy H.Sienkiewicza, E.Orzeszkowej, S. Żeromskiego i J.Conrada. – Uważam, że języka polskiego trzeba się uczyć czytając polską literaturę XIX wieku. A to, że do naszych książek dołączone są audiobooki daje dodatkową możliwość ćwiczenia języka polskiego poprzez słuchanie – powiedział pan Czyżewski. Wszyscy obecni dostali do czytania i słuchania ciekawe materiały tekstowe i audiowizualne.

Spotkanie odbyło się w żytomierskiej restauracji „Wareniczna”, jego klimat był bardzo przyjemny i towarzyski. Omawiano przeróżne tematy. Pan Czyżewski, znakomity narrator, opowiedział uczniom wiele ciekawego, m.in. o tragicznych wydarzeniach w Sołowjówce (dziś obw. Żytomierski) podczas powstania styczniowego. Gość z Polski podkreślił, że odrodzenie polskości na Kresach powinno być nie tylko przez język, ale i przez podtrzymywanie tradycji i obyczajów polskich.

Bardzo dziękujemy panu Czyżewskiemu i Fundacji Wolność i Demokracja za informacyjne wsparcie członków Zjednoczenia Szlachty Polskiej w Żytomierzu.

Irena Zagładźko, 28.04.15 r.