Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Roadshow V4+UA w Winnicy

Roadshow V4+UA w Winnicy

Źródło - PLinUA w sieci TwitterW Winnicy dyplomaci i przedstawiciele instytucji rządowych i biznesowych z krajów Grupy Wyszehradzkiej opowiedzieli, jak powinien rozwijać się biznes na Ukrainie.

Goście z Polski, Węgier, Czech oraz Słowacji wzięli udział w konferencji objazdowej w Winnicy pod tytułem „Wyszehrad dla Ukrainy: rozwój małego oraz średniego biznesu”. Ukraiński rząd reprezentowała zastępczyni ministra rozwoju gospodarczego oraz handlu Julia Klymenko, Węgry – przedstawiciel MSZ oraz gospodarki zewnętrznej Isztwan Mikola, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Narodowej Isztwan Lepszeni i reprezentant Narodowego Banku Węgier Diorl Pulai, Czechy – zastępca ministra spraw zagranicznych Jarosław Ludwa, Polskę – ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin oraz przedstawiciel Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARR) Dariusz Wajtaszek, Słowację – sekretarz stanu MSZ i spraw europejskich Łukasz Paryzek.

Swoją wizję utorowania małemu i średniemu biznesowi drogi do rozwoju na Ukrainie przedstawiła Julia Klymenko. Według przedstawicielki resortu gospodarki trzeba uprościć procedurę opodatkowania i udostępnić przedsiębiorcom tanie kredyty. Dla tych, którzy dopiero zamierzają rozpocząć własny biznes warto organizować specjalistyczne warsztaty oraz otworzyć zagraniczne rynki dla ukraińskich towarów. Zastępczyni ministra także dodała, że w przeciągu 2016 roku na Ukrainie powstanie piętnaście regionalnych centrów dla rozwoju biznesu.

– Pierwsze podobne centrum pojawi się już w maju. Takie placówki będą funkcjonowały w miastach obwodowych i będą udostępniały przedsiębiorcom informację na temat podstawowych zasad prowadzenia biznesu, nadawały konsultacje na temat formalności, związanych z rejestracją lub zmianą statusu prawnego firmy, etc. – mówiła Pani Klymenko.

Najlepiej przygotowała się do winnickiego „Roadszow V4+UA” strona węgierska. Isztwan Lepszeni dokładnie opisał środowisko biznesowe na Węgrzech, Diorl Pulai wypowiadał się na temat organizacyjnego i finansowego wsparcia dla startupów na przykładzie udostępniania przez Narodowy Bank Węgier kredytów dla małego i średniego biznesu.

– 90 proc. węgierskiej gospodarki napędza mały i średni biznes. To on kształtuje naszą gospodarkę i ma prawo na partnerstwo z rządem w jej rozwoju. Jesteśmy gotowi by dzielić się swoim doświadczeniem z Ukrainą. Jak widzicie, zrobiliśmy wszystko możliwe, by zaprosić wszystkich przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej do Winnicy. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie stanie się początkiem owocnej współpracy – mówił przedstawiciel węgierskiego MSZ Isztwan Mikola.

W podobnym tonie wypowiadali się w stolicy Podola czescy delegaci. – 52 proc. gospodarki Czech to mały i średni biznes. Osiągnęliśmy takie rezultaty dzięki reformom ustawodawczym, przez które musiało przejść nasze państwo. Centralne organy władzy ponoszą wszelką odpowiedzialną za deregulację biznesu – mówił Jarosław Ludwa.
Lukasz Paryzek ze Słowacji, nie zważając na progres w rozwoju swojego państwa, opowiedział, że słowacki biznes też ma problemy, podobne do ukraińskich. – Dla naszych towarów nie są otwarte wszystkie rynki zbytu
– mówił.

Ambasador RP Litwin podkreślał, że Wyszehradzka czwórka zrobi wszystko, by doświadczenie jej krajów członkowskich było maksymalne efektywne dla Ukrainy. Dariusz Wajtaszek z PARR podobnie jak i Diorl Pulaj skupił się na startupach oraz ich potencjale i dostępu do przedsiębiorczości na Ukrainie.

Goście z krajów Grupy Wyszehradzkiej 12 kwietnia odwiedzili polską firmę „Barlinek Inwest”, produkującą w Winnicy wysokiej jakości deskę podłogową.

Słowo Polskie, 13.04.16 r.