Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Relikwie Św. Ludwika i Św. Zelii Martin w Berdyczowie

Relikwie Św. Ludwika i Św. Zelii Martin w Berdyczowie

24 października w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie odbyła się Noc Czuwania, poświęcona świętości rodzin na Ukrainie.

Noc Czuwania była znakiem wdzięczności dla Papieża Franciszka za kanonizację rodziców Św. Teresy z Lisieux, znanej jako Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza (OCD). Ludwik i Zelia Martin zostali włączeni do grona świętych 18 października br. w trakcie obrad synodu biskupów o rodzinie. To była pierwsza kanonizacji małżonków w dziejach Kościoła.

Berdyczowskie uroczystości składały się z kilku etapów. O 20.30 zebrani w kościele wierni uczestniczyli w katechezie, następnie wszyscy razem z o. Romualdem Goszczewskim modlili się modlitwą różańcową, uwieńczoną procesją. Po adoracji relikwii Świętych Ludwika i Zelii Martin wierni wzięli udział w Eucharystii. Zakończyła się Noc Czuwania daleko po północy.

Zelia i Ludwik Martin mieli dziewięcioro dzieci. Okres dzieciństwa przeżyło tylko pięć córek, z których wszystkie zostały zakonnicami, w tym Św. Teresa i Leonia, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się we Francji w styczniu 2015 r.

Proces beatyfikacyjny państwa Martin prowadzono w latach 1957-60 w diecezjach Bayeux-Lisieux i Sées, a następnie w Rzymie. W 1994 r. Jan Paweł II zatwierdził ich cnoty heroiczne, zaś w 2008 r. Benedykt XVI zezwolił na wyniesienie obojga małżonków na ołtarze po uznaniu cudu, przypisywanego ich wstawiennictwu – uzdrowieniu z ciężkiej choroby płuc włoskiego chłopca Pietro Schilirò Monzy.

Władysław Rudnicki, 27.10.15 r.