Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Relikwie bł. Władysława Bukowińskiego na odpuście w Berdyczowie

Relikwie bł. Władysława Bukowińskiego na odpuście w Berdyczowie

4 grudnia Berdyczów tonął w śniegu. Nie zważając na trudne warunki pogodowe katolicy tłumnie schodzili się do kościoła Świętej Barbary.

Ołtarze świątyni kunsztownie ozdobiono kwiatami. Każdy szczegół kompozycji podkreślał range święta. Widać było, że siostry-honoratki, które pełnią posługę przy parafii, zainwestowały dużo czasu i i własnych zdolności w ozdobieniu kościoła.

Kościół katolicki 4 grudnia obchodzi wspomnienie Św. Barbary. W kalendarzu liturgicznym przypada ono na drugą niedziela Adwentu. Jest podwójna okazja do świętowania. Liturgię Świętą poprzedziła ceremonia wprowadzenia relikwii błogosławionego Władysława Bukowińskiego. Mszę świętą koncelebrował biskup Jan Purwiński. Obecni na uroczystości witali Biskupa-seniora oklaskami. Widać było z jakim szacunkiem darzą wierni swego Pasterza. Słowo powitalne do zebranych skierował ks. proboszcz Witali Bartkowiak.

Udział w uroczystości wzięli delegacja ojców karmelitów, na czele z ks. Rafał Myszkowskim oraz sióstr teresinianek z przełożoną s. Ernestą, burmistrz miasta Wasyl Mazur, deputowani do Rady Miasta i szefowie polskich organizacji.

W homilii biskup Jan Purwiński przybliżył zebranym postać błogosławionego. Krótko opowiedział jego biografię. Władysław Bukowiński (1904-1947) urodził się w Berdyczowie. Ochrzczono go w kościele św. Barbary. Biskup Jan podkreślił znaczenie cnót wiary, nadziei i miłości w trudnym życiu tego kapłana, który przeżył prześladowania za wiarę w czasie terroru komunistycznego, upadek imperium, Głód i dwie wojny. Nie zważając na trudy życia ks. Władysław nie stracił wiary i nadziei w sowieckim obozie. Wyraził pragnienie, aby służyć, nieść Dobrą Nowinę ludziom w potrzebie. Służył ludziom, nie patrząc na ich narodowość. Chociaż miał możliwość wyjazdu do Polski, dobrowolnie zgłosił się do kontynuowania opieki nad wiernymi w Kazachstanie.

W 1944 r. ks. Władysław za pomoc więźniom i uciekinierom został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. 29 czerwca 2011 roku na mocy rozporządzenia prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ks. Bukowiński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w rozwoju polskiej kultury i promocji polskiej ludności w Kazachstanie, Kirgistanie i Tadżykistanie.

Relikwiarz bł. Władysława Bukowińskiego został umieszczony w ścianie nawy po prawej stronie od Głównego Ołtarza. Po zakończeniu Eucharystii wszyscy zebrani zaśpiewali w języku polskim dziękczynny hymn „Ciebie, Boże wysławiamy”… Po Mszy odbyło się błogosławieństwo dzieci.

Twarze zgromadzonych odzwierciedlały radość i dumę za swojego rodaka, który został błogosławionym. Błogosławiony Władysławie Bukowiński, módl się za nami…

Teofił Mały, Foto: Mira Rudnicka, 05.12.16 r.