Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Relacje z odrodzonego Sanktuarium Maryjnego w Tywrowie i Narodowego Czytania na Podolu w ramach wrześniowej audycji radiowego „Słowo Polskie WNET”

Relacje z odrodzonego Sanktuarium Maryjnego w Tywrowie i Narodowego Czytania na Podolu w ramach wrześniowej audycji radiowego „Słowo Polskie WNET”

W pierwszej dekadzie września na falach winnickiego radia „TAKT 103,7 FM” oraz w Internecie wyemitowano kolejny program radiowy „Słowo Polskie WNET”, ukazujący się dzięki wsparciu Fundacji „Wolność i Demokracja”, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Winnickiej Administracji Obwodowej.

W 20-minutowym polskojęzycznym programie znalazły się relacje z najciekawszych wydarzeń, związanych z polską kulturą i tradycjami na terenach Wschodniego Podola.

5 września dziennikarze „Słowa Polskiego” wzięli udział w historycznym wydarzeniu ustanowieniu Sanktuarium Matki Bożej Tywrowskiej, które po latach upadku odrodziło się i ponownie pełni swoją funkcję, jako świątynia rzymskokatolicka. W reportażu z Tywrowa znalazły się wypowiedzi Ambasadora RP na Ukrainie Bartosza Cichockiego oraz biskupa ordynariusza Leona Dubrawskiego w oprawie modlitw i pieśni religijnych.

Narodowe Czytania dzieł klasyków literatury polskiej stały się już tradycją dla mieszkańców regionu nad Bohem. W roku 2020 w Winnicy Czytania organizowano aż w trzech różnych miejscach. Dziennikarze „Słowa Polskiego” znaleźli się w jednym z nich. W otoczeniu dawnych klasztorów jezuickiego i podominikańskiego zabrzmiała „Balladyna” Juliusza Słowackiego, jako wspomnienie o świetności i upadku I Rzeczypospolitej Polskiej.

Fascynujące relacje Dmytra Antoniuka, podróżującego śladem żołnierzy polskich i ukraińskich, walczących z bolszewikami w 1920 roku posłuchać we wrześniowym programie tak samo jak i inne ciekawostki, towarzyszące obchodom 100-j rocznicy Cudu nad Wisłą i Sojuszu Piłsudski-Petlura.

Zapraszamy do słuchania programu „Słowo Polskie WNET” na falach UKW oraz w Internecie (MP3).

Redakcja, 17 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code