Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Relacja z konkursu „Podilski wodograj”

Relacja z konkursu „Podilski wodograj”

W dniach 19-21 października 2012 roku w Winnicy odbył sie pierwszy międzynarodowy konkurs wykonawców utworów muzycznych polskich kompozytorów “Podilski Worograj”,  w którym wzięło udział 147 utałentowanych dzieci z Ukrainy, Mołdowy oraz Polski.

Organizatorami konkursu wystąpili radny Winnickiej Rady Obwodowej Sergiusz Bujalski oraz Konsulat Generalny RP w Winnicy na czełe z Krzysztofem Świderkiem.
Ziemia Podolska była ojczyzną dla wybitnych kompozytorów XX wieku –  Ignacego Jana Paderewskiego, który urodził się blisko Chmielnika a także – Karola Szymanowskiego z Humania. 10 wierzy Stefana Witwickiego, rodem z Janowa obok Kalinówki realizował w muzyce Fryderyk Chopin.

19 i 20 października dzieci na skrzypcach, gitarze i fortepianie wykonywali utwory F.Chopina, M.Ogińskiego, S.Moniuszki, H.Wieniawskiego, W.Lutosławskiego  oraz innych słynnych polskich kompozytorów.

W konkursie “Podilski wodograi” wraz z dziećmi ze szkól muzycznych uczestniczyła Wiktoria Białoszycka jako przedstawicielka studii muzycznej Stowarzyszenia “Świetlica Polska”.

Wręczenie nagród laureatom i dyplomantom konkursu oraz koncert galowy odbyły się w niedziele 21 października w Sali Filharmonii Winnickiej. Wręczyli dyplomy konsulowie  Rzeczypospolitej Polski w Winnicy – Sylwester Rudy oraz Marcin Krasiński.

Wierzę że konkurs “Podilski Worograj” stanie się muzyczną perełką wśród podobnych imprez na mapie Ukrainy a jego uczestnicy będą mieli możliwość  zrealizowania swoich tałentów i umiejętności w przyszłości jak na kresowej Ukrainie tak i innych krajach światy w tym i w Polsce.

dr Walery Istoszyn
“Świetlica Polska”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code