Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Relacja z wyjazdu do Zieleniec

Relacja z wyjazdu do Zieleniec

W drugiej połowie lipca Zieleńce w obwodzie chmielnickim odwiedzili goście z Polski. Krótką relację z ich wyjazdu do miejsca, które w polskiej historii jest kojarzone z ustanowieniem orderu VIRTUTI MILITARI nadesłał pod adres redakcji Franciszek Miciński:

Byłem dzisiaj we wsi Zieleńce. Miejscowi przywitali mnie bardzo serdecznie, wskazali miejsce pomnika bitwy pod Zieleńcami. Uprzątnąłem śmieci i wyciągnąłem trawę. Zebrała się miejscowa ludność, a pod pomnikiem odmówiłem modlitwę Ojcze nasz i zdrowaś Mario oraz hymn Polski. Opowiedziałem miejscowej ludności o historii bitwy i Orderze Virtuti Militari… Było bardzo fajnie i ciekawie, wioska jest mała, a każdy gość to wielkie wydarzenie. Potem padało tak mocno, że wszyscy zmoczyliśmy się do skóry, pobiegliśmy do miejscowej cerkwi, aby ukryć się przed deszczem. Deszcz minął i znowu było słońce.

Dla wioski mój przyjazd będzie wydarzeniem, o którym miejscowi będą opowiadać latami. 18 czerwca 1792 w pobliżu wsi odbyła się bitwa pod Zieleńcami, zakończona zwycięstwem wojsk polskich. Dla upamiętnienia tego zwycięstwa król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Virtuti Militari. Walki pod Zieleńcami zostały po 1990 r. upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic: „ZIELEŃCE 18 VI 1792”.

W Warszawie, w dzielnicy Praga-Południe, znajduje się aleja Zieleniecka, której nazwa jest upamiętnieniem bitwy. W 1994 przy tej ulicy stanął kamień pamiątkowy, upamiętniający bitwę pod Zieleńcami oraz ustanowienie Orderu Wojennego Virtuti Militari..

W trakcie obchodów 220. rocznicy ustanowienia orderu Virtuti Militari w Warszawie w Ogrodzie Saskim zasadzono Drzewo Pamięci Orderu Virtuti Militari i odsłonięto tablicę pamiątkową na pobliskim budynku Dowództwa Garnizonu Warszawskiego. W czasie tej uroczystości przypomniano okoliczności ustanowienia orderu.

Bitwa jest wymieniona na jednej z tablic umieszczonych na pomniku Jazdy Polskiej w Warszawie.

Słowo Polskie za: Franciszek Miciński, mgr LDz-Zadw, Witalij Kotwicki, 31 lipca 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code