Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Relacja prezesa ZPU m. Chmielnicki Franciszka Micińskiego z koncertu Mazowsza

Relacja prezesa ZPU m. Chmielnicki Franciszka Micińskiego z koncertu Mazowsza

W ramach świętowania Dnia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Polonii i Polaków za granicą 2 maja w sali Chmielnickiego obwodowego muzyczno-dramatycznego teatru im. Michała Staryckiego odbył się świąteczny koncert galowy z udziałem Państwowego ludowego zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”.

W holu teatru polonijne organizacje obwodu chmielnickiego przedstawiły swoje rękodzieła a miejscowe zespoły artyszyczne wykonały kilka utworów w języku polskim.

Na koncercie byli obecni zastępca ambasadora RP na Ukrainie pan Dariusz Gurczyński, konsul Generalny winnickiego konsulatu pan Krzysztof Świderek, przedstawiciel polskiego parlamentu senator pan Stanisław Gogacz oraz przedstawiciele władz lokalnych. Przepełniona sala teatru powitała poważnych gości owacjami.

Pierwszy zastępca przewodniczącego administracji obwodowej Chmielniczczyzny Wadim Gawryszko, witając wszystkich obecnych ze świętami, podkreślił welką aktywność polonijnych organizacji w rozwoju demokratycznych procesów w obwodzie. On także ciepło wspominał polską szkołę w Gródku, która w tym roku świętować będzie swoje 10-lecie.

Przewodniczący ds aparatu obwodowej rady Walery Brycki przekazując słowa uznania Polakom od kierownika obwodowej rady Mykoły Derykota a także wszystkich deputowanych przywitał Polonię i gości ze świętami i podziękował winnickiemu KG RP i samorządowi woj. mazowieckiego za zaproszenie. W swoim wystąpieniu pan Walery zaznaczył, że Ukrainę i Polskę jednoczy tysiącletnie sąsiedztwo i współpraca. On zauważył, że w historii obydwu państw stosunki układały się różnie, ale pamięć ludzka pozostawia tylko to, co przyniosło rozwój i pokój. W tym wypadku kultura i moralność będą zawsze na czasie. Według niego, tego przykładem jest nie tylko wspólne przeprowadzenie EURO-2012 ale i koncert Mazowsza na Podolu.

„Jestem pewien, że zarówno i Ukraina i Polska są zainteresowani w przyjaźni i rozwoju współpracy samorządów obu państw. Polskie doświadczenie w reformie administracyjnej jest bardzo pomocne dla Ukrainy” – powiedział Walery Brycki.

W dniu dzisiejszym na Chmielniczczyźnie mieszkają setki tysięcy Polaków, działają polskie towarzystwa, katolickie wspólnoty religijne, realizowane są wspólne partnerskie projekty w zakresie handlu i współpracy w dziedzinie kultury obu państw. Jedna z ulic w mieście Chmielnickim nosi imię Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, a na kościele św. Anny w Greczanach na jego cześć postawiono pamiętną deskę.

„Możemy być pewni, że my z wami i w przyszłości będziemy realizowali dużo wspólnych projektów. Dla tego my wszyscy musimy temu sprzyjać” – powiedział na zakończenie Walery Brycki.

Następnie odbył się wspaniały koncert zespołu Mazowsze, każdy kolejny taniec i pieśń którego były nagradzane owacjami i powtarzane „na bis” kilkakrotnie.

 

Informację udostępnił Franciszek Miciński, zdjęcia – Walentyn Wojdewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code