Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Rejon czerwonoarmiejski na Żytomierszczyźnie zmienił nazwę na puliński

Rejon czerwonoarmiejski na Żytomierszczyźnie zmienił nazwę na puliński

Mapa z 1931 roku z zaznaczonymi Pulinami19 maja br ukraiński parlament przyjął uchwałę o zmianie nazw kolejnych miejscowości i rejonów na Ukrainie. W obwodzie żytomierskim m. in. zmieniono nazwę rejonu czerwonoarmiejskiego na puliński, a miejscowość Czerwonoarmiejsk otrzymała nazwę Puliny. Dokument otrzymał poparcie 249 deputowanych.

Miejscowość Czerwonoarmiejsk, a teraz już Puliny, znajduje się około 50 km od Żytomierza.

W 1578 roku wspomina się po raz pierwszy w dokumentach właśnie pod nazwą Puliny (pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XII w.). Nazwa miejscowości jest związana z nazwiskiem polskiego szlachcica Pulina.

Zgodnie z danymi historyków, w drugiej połowie XVIII w. Puliny należały kijowskiemu chorążemu Janowi Hańskiemu i jego żonie Zofii. W 1796 r. małżeństwo ufundowało tej miejscowości kościół parafialny św. Jana Niepomucena. Po ich śmierci, Puliny w drodze spadku otrzymał ich syn Wacław Hański, który w 1811 roku był wybrany w Żytomierzu na marszałka. Wacław, niedaleko Pulin założył wieś z nazwą – Wacławpol (teraz – Jasna Polana). W pierwszej połowie XIX wieku Wacław przeniósł się do Wierzchowni. Tam ożenił się z córką wojewody Rzewuskiego – Eweliną, która po śmierci męża na krótko została żoną wybitnego francuskiego pisarza Honoré de Balzaca.

Uchwałą prezydium Centralnego Komitetu Wykonawczego URSR 3 października 1935 roku nazwę miejscowości Puliny zmieniono na Czerwonoarmiejsk.

W rejonie pulińskim na dzień 5 grudnia 2001 roku mieszkało 26 tys. mieszkańców, z nich 2,3 tys. – to Polacy (8,9 %). Dane z 2001 roku nie są wystarczająco wiarygodne. Według nieoficjalnych danych ilość Polaków na terenie b. rejonu czerwonoarmiejskiego stanowi ponad 30 proc.

W rejonie jest kilka wsi, uważano za polskie: Budyszcze, Wjunki, Huta-Justynówka, Koszeliwka, Nowy Zawód, Olizarka, Radecka Bolarka, Trtaczek, Czechowce.

W Pulinach w 2005 roku została założona rejonowa organizacja społeczna „Towarzystwo Kultury Polskiej „Puliny”. Prezesem organizacji został pan Stanisław Karpiński. Celem organizacji było odrodzenie kultury polskiej w rejonie, nawiązanie kontaktów biznesowych z Polską. Dzięki Konsulatu Generalnemu RP w Łucku (w tych latach obwód żytomierski należał do łuckiego okręgu konsularnego) w czerwonoarmiejskiej szkole w 2005/2006 і 2006/2007 nauczyciel z Polski, pan Robert Czwik prowadził zajęcia z języka polskiego. Również dzięki wsparciu Konsulatu RP w Łucku, na czele z konsulem generalnym Wojciechem Gałązką w listopadzie 2005 r. w ówczesnym Czerwonoarmiejsku założono gabinet języka polskiego. W 2006 roku w ramach swojej działalności, organizacja aktywnie współpracowała z wieloma organizacjami polskimi Żytomierza i obwodu. Nawiązała współpracę także z powiatem wągrowieckim w Polsce.

Walentyna Jusupowa, 22.05.16 r.