Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Redaktor Kuriera Galicyjskiego uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Redaktor Kuriera Galicyjskiego uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Mirosław Rowicki przy mikrofonieMirosław Rowicki, redaktor naczelny Kuriera Galicyjskiego, polskojęzycznego czasopisma, które jest wydawane na Kresach II RP, został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wręczenie Orderu odbyło się 4 maja w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie w trakcie uroczystego przyjęcia z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.

Przyjęcie w lwowskim konsulacie rozpoczęło się z wykonania hymnów narodowych Polski i Ukrainy. Po oficjalnym otwarciu uroczystości konsul Marcin Zieniewicz odczytał list: „Za wybitne zasługi  na rzecz współpracy i zbliżenia polsko- ukraińskiego oraz za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej odznaczamy Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski redaktora naczelnego gazety Kurier Galicyjski Mirosława Rowickiego”.

Na spotkaniu z okazji polskiego święta patriotycznego zebrali się przedstawiciele kościoła rzymskokatolickiego oraz cerkwi – greckokatolickiej, prawosławnej i ormiańskiej. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki pobłogosławił jedzenie, a konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd zaznaczył, że: „Konstytucja 3 Maja była momentem próby ratowania i reformowania państwa polskiego. Patrzymy na obecną sytuację w Ukrainie i trochę nam się przypomina nasz rok konstytucji – 1791. Wtedy była podjęta próba głębokich reform i nam się w Polsce wtedy nie udało. W Ukrainie jest inna sytuacja. Ukraina sama decyduje o sobie i ma olbrzymia szanse, żeby osiągnąć dobry rezultat”.

Kurier Galicyjski, na czele którego stoi Mirosław Rowicki, jest dwutygodnikiem, ukazującym się we Lwowie od 2007 roku. Wcześniej przez dwa lata ukazywał się, jako dodatek do Gazety Lwowskiej. Pierwszy, samodzielny numer ukazał się w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2007 roku. Dzisiaj KG ukazuje się w nakładzie 8 tysięcy egzemplarzy. Obecnie Kurier Galicyjski – to nie tylko papierowe wydanie ale również portal, kanał na YouTube, niebawem zacznie także nadawać internetowe Radio Kurier.

Od samego początku Kurier Galicyjski współtworzy była dziennikarka Gazety Lwowskiej Maria Basza. Redakcję tworzą ponadto zastępca redaktora naczelnego Beata Kost, Krzysztof Szymański, Konstanty Czawaga (który jednocześnie jest dziennikarzem Radia Watykan), Alina Wozjan, Anna Gordijewska,  Aleksander Kuśnierz, Aleksy Kokorew, Jurij Smirnow, Eugeniusz Sało i inni.

W czasie uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w konsulacie lwowskim wręczono również odznaczenia  nadane decyzją Prezydenta Bronisława Komorowskiego dyrektorowi Chóru katedralnego ze Lwowa Bronisławowi Pacanowi, Zofii Iwanowej, pośmiertnie za kultywowanie tradycji narodowych Adolfowi Wisłockiemu, pisarzowi Juriju Izdrzykowi, za zasługi dla rozwoju współpracy kulturalnej prof. Orestowi Hołubciowi.

Wojtek Jankowski, KG, specjalnie dla Słowa Polskiego, 05.05.15 r., KZ