Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Rajdowe wspomnienia z Winnicy i Chmielnika

Rajdowe wspomnienia z Winnicy i Chmielnika

Powitanie bajkerów w Chmielniku4 września bajkerzy z XIII Rajdu Katyńskiego wjechali ulicą Soborną pod Radę Miejską miasta Winnicy. W tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym ich ilość znacznie się zwiększyła – ponad 80 motorów można było naliczyć na centralnym placu obwodowego miasta Podola.

Wśród kierowców motorów znalazło się także 6 kobiet, które nie gorzej od mężczyzn dawali sobie radę z żelaznymi końmi. Na polskich motocyklistów, którzy spóźnili się przez niesprzyjające warunki pogodowe, czekali członkowie miejscowych polskich organizacji społecznych, konsul KG RP Damian Ciarciński, przedstawiciele miejscowych władz i mieszkańcy miasta.

Uczestnicy Rajdu prezentowali się bardzo okazale, chętnie pozowali do zdjęć oraz udzielali wywiadów dziennikarzom. Tradycyjnie złożono kwiaty oraz wieńce pod tablicą Piłsudskiego. Jan  Glińczewski przywitał gości z Polski opowieścią o wizycie Marszałka w Winnicy. Następnie wszyscy razem skierowali się do pobliskiego kościoła Matki Boskiej Anielskiej, przy którym stoi pomnik Janowi Pawłowi II, gdzie też zapalono znicze i zaśpiewano Barkę.

Dzień wcześniej po godzinnym spóźnieniu przez niesprzyjające warunki pogodowe XIII Rajd Katyński wjechał do Chmielnika, gdzie na jego uczestników już oczekiwali mieszkańce miasta. Szczególnie chcieli zobaczyć gości z Polscy mali chmielnicczanie, którzy zebrali się przy szkole nr2.

Juz czwarty rok z rzędu bajkerzy odwiedzają miasto Chmielnik w ramach Podróży Pamięci. Uczestnicy Rajdu wędrują po Polsce oraz krajach byłego ZSRS.

W tym roku XIII Rajd Katyński przemierzył państwa bałtyckie, Białoruś, Ukrainę i wrócił do stolicy Polski – Warszawy, pokonując 6 tysięcy kilometrów.
Głównym celem, który prześladują Polacy na motorach jest uszanowanie pamięci przedstawicieli polskiego narodu oraz miejsc związanych z historią Polski wszędzie, gdzie docierają.

W Chmielniku spotkanie z Rajdowcami planowano przeprowadzić na miejskim stadionie z udziałem orkiestry dętej, improwizowanym koncertem oraz kuchnią polową. Niestety pogoda nie dopisała, dlatego goście przybyły pod szkołę nr2, gdzie powitał ich burmistrz W. Gruszko oraz  miejscowi bajkerzy – amatorzy. Miejski głowa wręczył Wiktorowi Węgrzynowi, komandorowi rajdu, prezenty – upominki z Chmielnika. Swoim śpiewem podziękowali także polskim gościom artyści z miejscowego chóru.

Ania Szłapak,

Zdjęcia Lilia Łojewska, Walery Istoszyn

 

Zdjęcia z powitania bajkerów w Chmielniku

{morfeo 404}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code