Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Radny berdyczowskiego samorządu promuje akcję „Zatrzymajmy Pociąg w Berdyczowie!”

Radny berdyczowskiego samorządu promuje akcję „Zatrzymajmy Pociąg w Berdyczowie!”

Źródło: http://wikimapia.orgDeputowany do Rady Miasta Berdyczów, Jerzy Sokalski, który ma polskie pochodzenie i pełni jednocześnie rolę prezesa „”Polskiego Radia Berdyczów” zaapelował do władz „Ukrzaliznytsi” o zorganizowanie przystanku w Berdyczowie dla międzynarodowego pociągu Kijów – Chełm. Publikujemy go w całości:

Jak wiadomo, „Ukrzaliznycia” opracowuje cudowny plan wprowadzenia połączenia kolejowego InterCity Kijów-Chełm. Do tego polskiego miasta dociera kolej ukraińska o odpowiednim standardzie szerokości (tzn. nie ma potrzeby długotrwałej zmiany kółek).

Dzięki zręcznemu połączeniu z Chełmem można szybko dostać się do Lublina, Warszawy, a nawet Berlina. Pierwszy podobny pociąg międzynarodowy InterCity relacji Kijów-Przemyśl wystartował przed Bożym Narodzeniem 2016 r. Ceny są przystępne, granice mija się szybko, został ułatwiony także dojazd do Krakowa, Wrocławia itd.

Jednak żeby skorzystać z tego pociągu, musimy jechać aż do Kijowa albo Lwowa, bo nie ma przystanków na trasie. Dlatego teraz w nowym pociągu relacji Kijów-Chełm warto byłoby zorganizować dogodną trasę i chociażby jeden przystanek na linii. Najlepszym miejscem mógłby być Berdyczów leżący na trasie pociągów z Kijowa w kierunku Lublina i Warszawy, posiadający w dwóch kierunkach zelektryfikowaną kolej.

Ten jedyny przystanek pozwoli skorzystać z międzynarodowego połączenia kolejowego po umiarkowanej cenie tysiącom Polaków z Podola i Polesia ( tzn. Żytomierza, Winnicy , Berdyczowa itd.) – regionów, gdzie zamieszkuje największa liczba Polaków na Ukrainie. Aby tak się stało, musimy już teraz o to się starać!

Zachęcam wszystkich Polaków, prezesów polskich organizacji, redaktorów polskich mediów do dołączenia się do tej akcji poprzez aktywne poparcie inicjatywy wprowadzenia pociągu InterCity z Kijowa do Chełma, który będzie zatrzymywał się w Berdyczowie! Głos Polaków Ukrainy tym razem musi być usłyszany przez kierownictwo „Ukrzaliznytsi”, a przede wszystkim przez Szanownego Pana Prezesa Wojciecha Balczuna. Dziękuję za zrozumienie! Liczymy też na wsparcie J.E Ambasadora RP na Ukrainie Pana Jana Piekło.

dr Jerzy Sokalski, prezes „Polskiego Radia Berdyczów”, wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury i Strategicznego Rozwoju, Promocji i Współpracy Międzynarodowej RM Berdyczów

Słowo Polskie, 17.01.17 r.