Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Rada Najwyższa i Parlament Europejski jednocześnie ratyfikowały umowę Ukrainy z UE

Rada Najwyższa i Parlament Europejski jednocześnie ratyfikowały umowę Ukrainy z UE

Źródło - unian.uaPodczas uchwalenia tego historycznego dokumentu na sali Rady Najwyższej „panowała taka sama atmosfera, jak w 1991 roku, kiedy to Ukraina zdobyła niepodległość” powiedział 16 września po głosowaniu za ratyfikację umowy stowarzyszeniowej prezydent Petro Poroszenko.

„Za” ratyfikacją umowy głosowało 355 z 400 ukraińskich parlamentarzystów natomiast w Strasburgu – 535 eurodeputowanych. Głosowanie obywało się w trybie wideokonferencji. Ukraińcy widzieli salę parlamentu w Strasburgu, a europarlamentarzyści – swoich ukraińskich kolegów w Kijowie.

Prezydent Poroszenko natychmiast podpisał ratyfikowaną umowę i dodał, że za szansę dla Ukrainy stania się członkiem europejskiej wspólnoty swoim życiem zapłaciło ponad 100 członków Niebiańskiej Sotni i blisko 900 ukraińskich żołnierzy. Według Poroszenki żaden naród nie płacił tak wysokiej ceny za prawo bycia Europejczykami.

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk, który także pojawił się na sali Rady Najwyższej dodał, że „Ratyfikacja – to tylko początek długiej drogi do Europy” a elity polityczne powinni okazać takie same dążenia do zmian, jak naród ukraiński”.

Ukraiński rząd i prezydent przygotowują Narodowy Plan reform „Ukraina-2030”, który ma objąć wszystkie struktury państwa ukraińskiego.

Po rezygnacji Janukowicza z podpisania w listopadzie 2013 roku na szczycie w Wilnie umowy stowarzyszeniowej z UE, w kraju wybuchła Rewolucja Godności, którą nazywano także Majdanem. Wskutek determinacji zwykłych Ukraińców, Janukowicz i większość jego ministrów uciekła do Rosji. Umowę stowarzyszeniową podpisał nowo wybrany prezydent Poroszenko na szczycie w Brukseli 27 czerwca 2014 roku.

Redakcja

GK

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code