Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Rada Miejska Odessy przywróciła prawo wspólnocie rzymskokatolickiej na ziemię po katedrą Wniebowzięcia NMP

Rada Miejska Odessy przywróciła prawo wspólnocie rzymskokatolickiej na ziemię po katedrą Wniebowzięcia NMP

Od końca kwietnia 2020 roku ziemia pod katedrą w Odessie  wreszcie znów stała się własnością wspólnoty wiernych obrządku rzymskokatolickiego.

Decyzja Rady Miasta Odessy została podjęta w środę  29 kwietnia 2020 r. O tym wydarzeniu poinformowała Duchowa Rada Chrześcijan obwodu odeskiego.

„ Sprawę tą z różnych powodów nie udawało się rozwiązać w ciągu 30 lat. Cieszę się, że my, posłowie obecnej kadencji, potrafiliśmy  to zrobić. Gratuluję wspólnocie Kościoła, który z pewnością będzie utrzymywał zabytek architektury w dobrym stanie”, – zaznaczyła deputowana Anna Pozdniakowa.

Przypominamy, że kościół katedralny Wniebowzięcia NMP który znajduje się przy ulicy Katerynińskoj w Odessie jest uważany za największy na południu Ukrainy.

Kościół zbudowany w latach 1844-1853 staraniem polskich i niemieckich katolików. Zamknięty przez sowietów w 1935 wraz ze szkołą polską. Parafia wznowiła działalność podczas okupacji rumuńskiej w latach 1941-1944.

Ostatecznie zamknięta w 1949. Zrujnowany kościół został oddany wiernym 9 sierpnia 1991. Od utworzenia diecezji odesko-symferopolskiej 4 maja 2002 parafia katedralna.

Lidia Baranowska, fot. Duchowa Rada Chrześcijan obwodu odeskiego, 3 maja 2020 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code