Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Rada Miasta Kijowa uchwaliła decyzję w sprawie ulicy Jana Pawła II

Rada Miasta Kijowa uchwaliła decyzję w sprawie ulicy Jana Pawła II

Z dniem 6 października stolica Ukrainy oficjalnie dołączyła do grona miast, w których pojawiły ulicy imienia Świętego Jana Pawła II.

Na czwartkowym posiedzeniu plenarnym Rady Miasta Kijowa deputowani podjęli decyzję o zmianie nazw trzech ulic, w tym ulicy im. Patrica Lumumby na Jana Pawła II. Włączenie propozycji dotyczącej zmiany nazw ulic do porządku dziennego prac kijowskich samorządowców poprzedziły debaty publiczne na stronie internetowe E-MISTO i głosowania za propozycje zmian.

– Dana decyzja ma sprzyjać demokratyzacji ukraińskiego społeczeństwa i jego podążaniu w kierunku wartości europejskich oraz upamiętnieniu wybitnych działaczy w toponimice stolicy a także najważniejszych wydarzeń w historii walki ukraińskiego narodu o niepodległość – czytamy w uzasadnieniu uchwały na stronie RM Kijowa (kmr.gov.ua).

Przypomnimy, że pierwszym miastem, które zmieniło nazwę jednej z ulic na Jana Pawła II był Iwano-Frankiwski (b. Stanisławów do 1962 r.). W ślad za nim podczas tzw. dekomunizacji ulica Jana Pawła II pojawiła kolejno w Winnicy, Chmielnickim i Żytomierzu.

Decyzję zmiany nazwy ulicy Lumumby na Jana Pawła II poparło 70 ze 120 deputowanych.

Na mocy tej samej decyzji nazwę Placu Moskiewskiego zmieniono na Demijowski oraz Placu Zjednoczenia (na cześć rocznicy tzw. zjednoczenia Rosji z Ukrainą w 1654 roku) na Soborności.

Słowo Polskie, 07.10.16 r.