Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Rada Federacji Rosji postanowiła odwołać strefę wolnego handlu z Ukrainą

Rada Federacji Rosji postanowiła odwołać strefę wolnego handlu z Ukrainą

Źródło - unian.ua158 rosyjskich senatorów jednogłośnie uchwaliło ustawę „O rezygnacji Rosji z Umowy o strefie wolnego handlu z Ukrainą”.

Nowa ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku, kiedy Ukraina wejdzie w strefę wolnego handlu z Unią Europejską. W tym dniu zacznie funkcjonować w pełnym zakresie umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE.

Projekt ustawy trafił do Rady Federacji z podpisem Władimira Putina. Rosyjski prezydent takim sposobem chce „minimalizować ryzyko dla bezpieczeństwa rosyjskiej gospodarki w związku z tym, że Ukraina otwiera swój rynek dla towarów z UE”.

9 grudnia premier FR Dmitrij Medwiediew ogłosił, że 1 stycznia ukraińskie towary będą trafiały na rosyjski rynek po zapłaceniu 6 proc. cła od ich wartości. W związku z obowiązującym już od kilku miesięcy embargiem, wprowadzonym przez Rosję na import z Ukrainy, miejscowi producenci nie odczują znacznego pogorszenia ich kondycji finansowej i otrzymają dodatkowy bodziec do przeorientowania swoich mocy produkcyjnych na inne rynki zbytu.

Słowo Polskie, 25.12.15 r.