Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » PWIN wydał książkę Czesława Miłosza w języku ukraińskim

PWIN wydał książkę Czesława Miłosza w języku ukraińskim

Fot. Sergij Porowczuk

W Południowo-Wschodnim Instytucie Naukowym w Przemyślu pod redakcją znanego polskiego historyka dr. hab. Stanisława Stępieńia ukazała się książka Czesława Miłosza pt. “Historia literatury polskiej” w przekładzie na język ukraiński.

We wstępie do książki autor podkreśla, że Historia Ukrainy i Polski na przestrzeni wieków jest ze sobą nierozerwalnie spleciona.

„Polacy i Ukraińcy walczyli między sobą, rywalizowali, ale też się naśladowali się nawzajem. Przez kilka stuleci wspólnie tworzyli jeden organizm państwowy lub żyli razem w obcym dla obu kraju. W okresie komunistycznym podejmowano wiele wysiłków, aby wymazać świadomość tej wspólności z pamięci obu narodów, a jednocześnie przekonać Ukraińców do przeciwieństwa polskości i ukraińskości, aby zachęcić ich do cywilizowanej wspólnoty z Rosją. Więc dziś Ukraińcy i Polacy, a wraz z nimi inne narody dawnej Rusi, Litwy i Korony Polskiej, a następnie Rzeczpospolitej, warto spojrzeć wstecz, zwracając uwagę na pozytywne aspekty historycznego i kulturowego dziedzictwa wspólnoty. Dla takiej retrospektywnej wizji idealna jest analiza dziejów literatury wspomnianych ludów” – zaznacza Stanisław Stępień.

Tym wydaniem PWIN stara się przybliżyć historię literatury polskiej Ukraińcom, a także Polakom żyjącym w kraju, w którym w wyniku komunistycznego zniewolenia łatwiej jest dziś czytać po ukraińsku niż po polsku. język ich przodków.

Czesław Miłosz w swojej syntezie literatury polskiej analizuje twórczość literacką polskich pisarzy i łączy ją z wydarzeniami historycznymi tej epoki.

Na język ukraiński przełożył Andrij Szkraiuk, przedmową, objaśnieniami i posłowiem publikację opatrzył dr. hab.Stanisław STĘPIEŃ.

Również w Instytucie Południowo-Wschodnim pod redakcją Elżbiety Dybek i Stanisława Stępnia, wydano książkę „HENRYK SIENKIEWICZ– ZNANY I NIEZNANY”, o pierwszym polskim laureatze Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905).

Projekt został zrealizowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, “W ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą”(2021) w ramach projektu Fundacji „Wolność I Demokracja”.

Sergij Porowczuk, 22 stycznia 2023 r.

Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code