Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Putin zobowiązał mieszkańców Krymu wypłacić długi ukraińskim bankom

Putin zobowiązał mieszkańców Krymu wypłacić długi ukraińskim bankom

Źródło: vgolos.com.ua30 grudnia rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał ustawę, która obliguje mieszkańców Krymu do spłacenia długów ukraińskim instytucjom kredytowym.

Z danych udostępnionych przez ukraiński rząd wynika, że osoby fizyczne, zameldowane na półwyspie będą musieli wypłacić około dwóch miliardów USD.

Prawo do ściągania długów i ścigania uchylających się od płacenia otrzymają rosyjskie agencje kolektorskie, które zaproponują ukraińskim bankom odsprzedać długi mieszkańców Krymu.

Ustawa, podpisana przez Putina, przewiduje wypłatę pieniędzy w rosyjskich rublach w oparciu o datę 18 marca. Jeżeli kredyt wydano w obcej walucie, zostanie ona przeliczona na ruble według kursu, który obowiązywał w tym dniu.

18 marca 2014 roku po przeprowadzonym dwa dni wcześniej referendum o przyjęciu półwyspu krymskiego do składu Rosji rosyjska Duma uchwaliła takie „przyjęcie”.  Dwa miesiące później Putin przyznał, że wojska rosyjskie, stacjonujące na Krymie, pomogły mieszkańcom półwyspu przeprowadzić referendum.

Rosyjski prezydent także zaznaczył, że: „Rosja nie mogła pozwolić na to, żeby >>rdzenne rosyjskie terytorium<< z przeważającą ludnością rosyjską znalazło się w NATO”.

Słowo Polskie, 31.12.15 r.