Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Putin skrytykował wyznaczanie granic pomiędzy RF a Ukrainą w czasach ZSRS

Putin skrytykował wyznaczanie granic pomiędzy RF a Ukrainą w czasach ZSRS

Podczas posiedzenia międzyregionalnego forum ruchu „Ogólnorosyjski ludowy front” prezydent Rosji Władimir Putin odwołała się do idei „autonomizacji Związku Radzieckiego, jako jedynego możliwego rozwiązania, zaproponowanego przez Stalina”. Putin skrytykował pozycję Lenina, który wymagał utworzenia oddzielnych republik pod egidą Moskwy.

– Lenin chciał, żeby państwo Sojusz Radziecki powstało, jako związek równouprawnionych państw, które mają prawo wyjścia ze składu ZSRS. I to właśnie była mina spowolnionego działania. Stalin zaś proponował cztery subiekty państwowości – Rosja, Ukraina, Białoruś, południe Rosji oraz Północno-Kaukaska Federacja. Granice ZSRS wyznaczano absolutnie dowolnie i bez odpowiedniego uzasadnienia. Z jakiego powodu Ukrainie przekazano Donbas? To jakaś bzdura, rozumiecie? – mówił.

Zgodnie z logiką wypowiedzi Putina Ukraina miała zostać autonomią a nie oddzielną republiką w składzie Związku Radzieckiego. – Kulturowa autonomia – to jedna sprawa, autonomia z szerokimi uprawnieniami – to jeszcze co innego, a prawo opuszczenia Sojuszu – to trzecie, co i doprowadziło do rozpadu państwa – podsumował.

Po podobnej wypowiedzi rosyjskiego prezydenta, dotyczącej „Noworosji” w kwietniu 2014 r. rosyjskie siły zbrojne razem z separatystami rozpoczęli zmasowany atak na wschodzie Ukrainy. Wskutek inwazji zginęło około 10 tys. ludzi i na Donbasie powstały marionetkowe „DRL” i „ŁRL”, kontrolowane przez Kreml.

Słowo Polskie, 26.01.16 r.