Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Przychodzę do was jako pielgrzym…

Przychodzę do was jako pielgrzym…

W niedziele, 2 lipca, Narodowe Sanktuarium Matki Bozej Szkaplerznej odwiedził nowo konsekrowany biskup Witalij Krywicki.

Na dworze upał. Młodzież z gitarą wesoło śpiewa piosenki. Proboszcz ks. Rafał Myszkowski razem ze współbraćmi, oraz parafianami z całego Berdyczowa, jak  jedna rodzina oczekują wizyty biskupa.

Około 12 godziny, na  podwórko Sanktuarium przybywa samochód,  z której wychodzi młody kapłan. Znają go wielu z obecnych. Od władz miasta,  ekscelencję witał mer miasta Wasył Mazur bukietem białych róż. Od każdej wspólnoty, działającej przy parafii wierni witali Pasterza, pięknymi kwiatami, które podkreślały rangę uroczystości.

Witalij Krywicki zaczynał swój szlak do duszpasterstwa w Odessie, jak uczeń dobrze znanego, w ciężkie czasy prób i prześladowań za wiarę,  ks. Prałata Tadeusza Choppe SDB. Później Seminarium w Krakowie. Praktyka w różnych placówkach Salezjańskich na Ukrainie. Był proboszczem, miedzy innym także w Korostyszewie na Żytomierzczyźnie. Był założycielem i koordynatorem Forum „Don Bosco” w Korostyszewie w którym brała udział, w pewnym czasie, także młodzież  z Berdyczowa. W  tych akcjach pomagały mu także wolontariusze z Polski. Ks. Krywicki wielokrotnie opiekował pielgrzymkami z Korostyszewa do Berdyczowa, oraz innych miast Maryjnego Kultu na Ukrainie i Polsce. Te pielgrzymki nie tylko były piesze.

Ks. Witalij jest znanym rekolekcjonistą i kaznodzieją. Prowadził Wielkopostne Rekolekcji także w Berdyczowie.
Warto przypomnieć, ze o 11 godzinie 1 lipca młody biskup został wprowadzony na katedrę Biskupią w Żytomierzu (w kościele sw. Zofii ). Po uroczystej konsekracji i  ingresie, który odbył się w Kijowie 24 czerwca.

2 lipca po raz pierwszy jako biskup, wzniósł modlitwy do Wspomożycielki Wiernych w Ikonie Berdyczowskiej Madonny.
Mszę św. razem z bp. Krywickim koncelebrowali ks. proboszcz Rafał, ks. Paweł, ks. Józef oraz ks. Maksymilian.

„Dziś przychodzę do Sanktuarium jak Pątnik. Wielokrotnie przybywałem do do tego miejsca różnymi sposobami…. Proszę Was o modlitwę. Będę modlić się za was i wy módlcie za mnie”, – prosił ks. bp.Witalij Krywicki.

W trakcie kazania biskup podkreślał wagę posługi wysłannika, apostoła a także o ofiarności wiernych na Żytomierzczyźnie i zwłaszcza w Berdyczowie, podczas pątnictwa.
Liturgii towarzyszył chór z parafij Berdyczowa, co podkreślało jedność Kościoła.

Maryjo, Bogurodzico Dziewico, miej w swej opiece naszego Biskupa, w tak ciężki dla Ukrainy czas.

Tekst Władysław Rudnicki, zdjęcia Jan i Mira Rudniccy, 06.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code