Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Przez greczańską szkołę nr 20 droga może zaprowadzić do Polski

Przez greczańską szkołę nr 20 droga może zaprowadzić do Polski

Konsul Krzysztof Rosiński (drugi z lewej) w szkole nr 20 miasta ChmielnickiegoW uroczystości zakończenia roku szkolnego w greczańskiej szkole nr 20 (zachodnia dzielnica dawnego Płoskirowa), gdzie nauka języka odbywa się w trybie pogłębionym, wzięło udział trzech honorowych gości – konsul KG RP w Winnicy Krzysztof Rosiński oraz dwóch ukraińskich parlamentarzystów.

Szkoła nr 20 w Greczanach – byłej wsi, zamieszkałą wyłącznie przez polskich kolonizatorów z Mazowsza, ma bogatą i ponad 90-letnią historię. Języka polskiego tutaj uczy się od 20 lat. Wprowadziła go do programu szkolnego polonistka Julia Sierkowa. Teraz nauczanie języka polskiego cieszy się w Greczanach wielką popularnością. Za ostatnie trzy lata ponad 30 uczniów tej placówki dostało się na studia do Polski. Szkoła kilkakrotnie przyjmowała międzynarodowe konferencje i seminaria.

Na ceremonii „ostatniego dzwonka” słowo powitalne do uczniów oraz ich rodziców skierowali konsul Rosiński, p.o. prezydenta miasta Chmielnickiego Konstanty Czernylewski, zastępca przewodniczącego administracji obwodowej Łesia Stebło, deputowani do Rady Najwyższej Oleg Łukaszczuk oraz Lew Biriuk i miejscowi Polacy.

Po oficjalnej uroczystości przedstawiciel KG RP w Winnicy spotkał się z uczniami z polskich klas oraz ich rodzicami.

Franciszek Miciński, 30.05.15 r.

{morfeo 859}

{youtube}{/youtube}