Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Przewodniczący Wołyńskiej Rady Obwodowej ostro skrytykował ostrzał KG RP

Przewodniczący Wołyńskiej Rady Obwodowej ostro skrytykował ostrzał KG RP

Źródło: RMF24Igor Pałycia, szef Wołyńskiej Rady Obwodowej jest pewien, że „zuchwała prowokacja w Łucku, której dopuścili się nieznani sprawcy, to próba zasiania ziarna rozbratu między naszymi państwami”.

– Dla Ukraińców Polska jest nie tylko bliskim sąsiadem ale także przyjacielem, który raz za razem demonstruje swoje wsparcie. Nie zważając na trudną przeszłość, Polacy i Ukraińcy zawsze znajdowali możliwości do porozumienia i wspierali się nawzajem w rozwoju. Polska to strategiczny partner i sojusznik. Od czterech miesięcy prowadzimy rozmowy z przedstawicielami RP stosownie zorganizowania w Łucku wielkiego spotkania w formacie „okrągłego stołu” z udziałem społeczników, duchowieństwa, elity intelektualnej oraz polityków. Cel tego spotkania – zademonstrowanie jedność i dobrosąsiedzkie stosunki – podkreślił Pałycia.

Przypomnimy, że w noc z 28 na 29 marca w Łucku ostrzelano budynek konsulatu polskiego w Łucku, znajdującego się pod adresem ul. Dubniwska 22b. Do ostrzału użyto granatnika RPG-26. Na skrzyżowaniu ulic Dubniwska i Głuszec znaleziono pustą tubę od wyrzutni.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nazwała ostrzał KG RP terrorystycznym aktem, w działaniach złoczyńców ukraińskie służby postrzegają rosyjski ślad. Od 29 marca wszystkie polskie konsulaty na Ukrainie wstrzymały swoją działalność do czasu zapewnienia całodobowej ochrony ze strony ukraińskiej. Polska prowadzi własne śledztwo w tej sprawie. Trwa usuwanie szkód i remont okna w placówce.

Słowo Polskie, 30.03.17 r.