Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Przemysław Andrzejak w Winnicy opowiedział jak uruchomić skutecznie działającą Agencję Rozwoju Regionalnego

Przemysław Andrzejak w Winnicy opowiedział jak uruchomić skutecznie działającą Agencję Rozwoju Regionalnego

Goście z Łodzi obiecali mieszkańcom obwodu winnickiego pomóc w stworzeniu efektywnie działającej analogii Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

W trzeciej dekadzie kwietnia Winnicę odwiedził prezes zarządu ŁARR Przemysław Andrzejak. Gość z Polski opowiedział o roli tej struktury w życiu lokalnego środowiska biznesowego oraz o możliwościach, które przyniesie stworzenie podobnej instytucji na terenie Wschodniego Podola.

– Sukces waszej agencji będzie zależał od współpracy trzech podmiotów – władzy, biznesu i społeczności. Nie czekajcie na szybki rezultat. Aktywność Agencji stanie się przykładem pozytywnych zmian w regionie, zmniejszeniu różnic w rozwoju dużych miast i peryferii, spadku stopy bezrobocia. Czeka na was trudna praca, bowiem trudno być liderem oraz tym, kto musi podejmować decyzje, wpływające na przyszłość. Unia Europejska dała nam nie tylko pieniądze, lecz także i zmianę świadomości. Dzisiaj w Polsce nie ma korupcji, co daje gwarancje bezpieczeństwa dla inwestorów zagranicznych – mówił Andrzejak.

Na spotkanie z Polakiem przybyli przewodniczący Administracji Obwodowej Walerij Korowij, Rady Obwodowej Anatolij Olijnyk, przedstawiciele lokalnych władz i deputowani do Rady Obwodowej, przedstawiciele organizacji społecznych i biznesu.

Polska delegacja przybyła do stolicy Podola na zaproszenie Rady Obwodowej dla wzmocnienia współpracy pomiędzy władzami samorządowymi w Polsce i na Ukrainie, wykorzystania doświadczenia potencjału Agencji Rozwoju Regionalnego. 30 marca br deputowani Winnickiej Rady Obwodowej podczas sesji poparli inicjatywę przewodniczącego o stworzeniu Agencji Rozwoju Regionalnego Obwodu Winnickiego. Współzałożycielami Agencji zostały Stowarzyszenie Organów Samorządu Lokalnego, Rada i Administracja Obwodowa.

– Nowa Agencja będzie nadawała usługi informacyjne i pomoc praktyczną dla przygotowania programów regionalnego rozwoju biznesu. W warunkach decentralizacji to pomoże naszemu obwodowi uzyskać większą niezależność w uchwalaniu decyzji, związanych z rozwojem gospodarki i nada wspólnotom terytorialnym możliwość korzystania z zasobów materialno-finansowych – zaznaczył Anatolij Olijnyk, który powiedział, że w lipcu nowa Agencja zostanie zarejestrowana i otrzyma tymczasowego dyrektora, który rozpocznie dalsze działania organizacyjne.

ŁARR powstała jeszcze w 1991 roku i w dniu dzisiejszym jest jedną z najbardziej efektywnie działających Agencji w Polsce. Jej działalność zaczęła się dzięki inicjatywie siedmiu łódzkich przedsiębiorców z prywatnym kapitałem. Dzisiaj w ŁARR pracuje 80 osób, a kapitał statutowy stanowi ponad 20 milionów złotych. Łódzka Agencja za czas swojej działalności zrealizowała ponad 300 udanych start-upów.

Każdego roku przez Agencję przewijają się dziesiątki milionów Euro z UE dla stymulacji rozwoju lokalnego biznesu. Agencja kumuluje i udostępnia te zasoby w postaci dotacji i kredytów pod niskie odsetki, szczegółowo oceniając zgłaszane projekty.

– Skorzystać z pomocy naszej Agencji może każda osoba w wieku od 18 do 64 lat. Przewagę nadajemy młodym osobom i projektom, odrzuconym przez komercyjne banki. Dlaczego my to robimy?  Żeby młodzież bez stresu mogła uczyć się na własnych błędach, żeby nie miała odczucia, że człowiek może tylko zwyciężać. Przecież trzeba umieć także przegrywać. Nasi partnerzy wiedzą, że  pieniądze nie koniecznie trzeba zwrócić, jeżeli biznes z jakiegoś powodu nie udał się. I wiecie, jaki mamy rezultat? Zaledwie 2 proc. od zrealizowanych przez nas projektów były nieudane – podsumował Przemysław Andrzejak.

Podczas swojego pobytu w Winnicy dyrektor ŁARR oraz inni członkowie polskiej delegacji odwiedzili szereg przedsiębiorstw oraz instytucji w obwodzie winnickim – m.in. – Winnicki Zakład Transportowy, przedsiębiorstwo „Wineja”, fabrykę „Fruktona” oraz Politechnikę Winnicką.

Słowo Polskie, K.B., zdjęcia: vin.gov.ua, 25.04.16 r.