Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Przemówienie Józefa Piłsudskiego w Winnicy na Podolu 17 maja 1920 roku

Przemówienie Józefa Piłsudskiego w Winnicy na Podolu 17 maja 1920 roku

Podczas pobytu Winnicy na spotkaniu z władzami Ukraińskiej Republiki Ludowej Naczelny Wódz Józef Piłsudski wygłosił krótkie przemówienie, które dzisiaj w obliczu rosyjskiej agresji nie straciło na aktualności:

Polska i Ukraina przeżyły ciężką niewolę. Oba te kraje należą do tych, na których panował stały terror. Już dzieci uczono tutaj, by trzymały na uwięzi swe myśli. Niewola i prześladowanie były stałym udziałem obydwu krajów. Wolna Polska nie może być istotnie swobodną, dopóki naokoło wciąż panuje hasło niewolniczego poddawania woli narodowej przemocy terroru. Polska, osiągnąwszy największy skarb na ziemi, tj. wolność, zdecydowała się jak najdalej od swych granic odrzucić wszystko to, co wolności zagraża.

W błysku naszych bagnetów i naszych szabel nie powinniście widzieć ponownego narzucania nam cudzej woli. Chcę, abyście w nim widzieli odbłysk swej wolności. Ataman wasz (Symeon Petlura) w pięknym swym odezwie obiecał jak najprędzej zwołać jak wolny sejm w wolnej Ukrainie. Szczęśliwym będę, kiedy nie ja – mały sługa swego narodu – ale przedstawiciele sejmu polskiego i ukraińskiego ustanowią wspólną platformę porozumienia.

W imieniu Polski wznoszę okrzyk: Niech żyje wolna Ukraina!

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code