Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Przejazdem do strefy ATO

Przejazdem do strefy ATO

W dniach 17-18 czerwca w Winnicy przebywała czteroosobowa ekipa dziennikarzy z TV Republika i Gazety Polskiej, która po raz kolejny wyruszyła na Donbas, gdzie wojsko ukraińskie przeprowadza operację antyterrorystyczną.

Wojciech Mucha, Marcin Fonfara oraz Przemysław Mickiewicz z córką Karoliną spotkali się w szpitalu wojskowym z czołgistą polskiego pochodzenia Anatolem Ścińskim oraz prezesem Stowarzyszenia „Kresowiacy” Jerzym Wójcickim.

Na wschodzie Ukrainy goście planują odwiedzić miejsca najbardziej zaciętych walk sił rządowych z rebeliantami – Stanicę Ługańską, Szyrokine i inne w celu doniesienia informacji o realiach wojny z regularnymi oddziałami wojska rosyjskiego, którzy, przebrani za separatystów raz za razem stosują zakazaną Mińskim protokołem broń.

W Winnicy polscy dziennikarze zrobili wywiad z czołgistą polskiego pochodzenia Ścińskim, przechodzącym obecnie kurs leczenia w winnickim szpitalu wojskowym. Dowiedzieli, się, że razem z nim w jednym czołgu przebywał inny Polak z Wołynia – Andrzej Kozaczenko, mechanik, który zginął 7 maja br. podczas ostrzału pozycji 30. brygady pancernej nowograd-wołyńskiej ze 150-mm artylerii.

Następnie goście z Polski zwiedzili miasto i zniszczony polski cmentarz w Winnicy, znaczną część którego teraz zajmuje park kultury im. Gorkiego.

Słowo Polskie, 18.06.15 r., KZ