Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Przegląd Małych Form Teatralnych w Domu Polskim w Barze

Przegląd Małych Form Teatralnych w Domu Polskim w Barze

Rozbawiona młodzież podczas prezentacji zespołów teatralnych w Domu PolskimW dniu 26 listopada bieżącego roku w Domu Polskim w Barze odbył się pierwszy Przegląd Małych Form Teatralnych.

Celem przeglądu było ukazanie tego, co w dziedzinie teatru amatorskiego dzieje się w polskich organizacjach na terenie Podola i nie tylko.

Do Baru przybyli goście z Polsko-Ukraińskiego Kulturalno- Oświatowego Towarzystwa im. Adama Mickiewicza z Czortkowa w obwodzie tarnopolskim, Polskiej Szkoły Sobotnio – Niedzielnej w Koziatyniu oraz z Domu Polskiego w Żytomierzu. Gościliśmy również młodych aktorów z Kamieńca Podolskiego, teatr „Dialog”, działający przy Związku Polaków Winniczyzny oraz adeptów sztuki teatralnej ze Stowarzyszenia „Świetlica Polska” w Winnicy. Swoje umiejętności i pasję aktorską pokazali również gospodarze przeglądu.

Na scenie można było zobaczyć m. in. fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego oraz „Ślubów Panieńskich” Aleksandra Fredry, wiele teatralizowanych wierszy polskich autorów: Adama Mickiewicza, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy księdza Jana Twardowskiego oraz fragment „Pana Wołodyjowskiego” wystawiony – jak łatwo się domyślić – przez młodych aktorów z Kamieńca Podolskiego.

Na uwagę zasługuje wyjątkowo wysoki poziom prezentacji, co świadczy zarówno o talencie dzieci i młodzieży jak też zaangażowaniu animatorów grup teatralnych i niewątpliwej potrzebie organizowania tego typu spotkań.

Wszyscy przybyli otrzymali pamiątkowe dyplomy i zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Dodatkowym bonusem dla gości i gospodarzy był występ- zaproszonego przez Konsulat RP w Winnicy – Teatru Lalek z Wrocławia, w wykonaniu którego mogliśmy obejrzeć przezabawny spektakl nawiązujący do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Dzięki wspaniałym wystąpieniom zarówno amatorów jak i profesjonalnych aktorów, mieliśmy w Barze prawdziwe święto teatru.

Małgorzata Michalska, nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG, Bar, 04.12.16 r.