Jesteś tutaj: Home » Inne » Przegląd przedwojennej prasy wschodniej. Rozwój szkoły Szybowcowej w Krzemieńcu

Przegląd przedwojennej prasy wschodniej. Rozwój szkoły Szybowcowej w Krzemieńcu

Fot. Życie Krzemienieckie

Krzemieniec w II RP był znany nie tylko jako miejsce, gdzie urodził się Juliusz Słowacki. W okolicach Krzemieńca działała jedna z najnowocześniejszych szkół szybowcowych, w której szkoliła się nawet córka Naczelnego Wodza Jadwiga Piłsudska. W piątym numerze czasopisma „Życie Krzemienieckie” znalazła się ciekawa wzmianka o inicjatywach związanych z aktywizacją miejscowej szkoły szybowcowej. Umieszczamy ją w całości.

Szkoła Szybowcowa na Sokolej Górze wzbogaca się w sprzęt.
Cech Zrzeszonych Rzeźników Żydów w Równem, zgodnie z powziętą, uchwałą swoich członków przekazał na rachunek L.O.P.P. ostatnią ratę w sumie zł. 6.377,10 przeznaczoną na zakup samolotu szkolnego RWD 8 — ofiarowanego Szkole Szybowcowej na Sokolej Górze k/Krzemieńca. Uchwała podkreśla, że myśl ufundowania samolotu powstała w związku z uczczeniem Imienin Prezydenta Rzeczypospolitej Prof. Ignacego Mościckiego. Delegacja Cechu w dniu Imienin Prezydenta osobiście wręczyła Panu Prezydentowi model ofiarowanego samolotu. Ogólna wysokość zebranej kwoty wynosi 15 tys. zł. Przykład ofiarności rzeźników z Równego jest godny podkreślenia.

Jakie dalej potoczyły się losy tego samolotu? Otóż Samolot RWD-8 DWL (nr 204) o rejestracji SP-BLA – nazwa “Wołyniak I”. Silnik – PZInż Junior (nr-?) w wersji spadochronowej powstał w 1938 roku, gdy na zewnątrz prawej burty zamontowano ławkę do skoków oraz poręcze ułatwiające wyjście z kabiny. Natomiast linka sterowa biegnąca wzdłuż ławki dostała osłonę, aby nie została przypadkowo zerwana podczas skosu. Na tym samolocie był zamontowany rurowy stelaż z zaczepem do holowania szybowców. 1938 służył w Szkole Szybowcowej w Sokolej Górze (Szk. Szyb. w Sokolej Górze). 1939 służył w Obozie Przysposobienia Wojskowego (P.W. Lwów). 1939 ewakuowany do Rumunii (od 06.04.40 o rejestracji YR-AND). Dalszy los tego samolotu jest niewiadomy.

Słowo Polskie, fot. Życie Krzemienieckie, 10 października 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *