Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP znowu odwiedzili Podole

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP znowu odwiedzili Podole

Goście z Kancelarii Prezydenta RP wręczają prezenty podolskiej młodzieży16 grudnia br roku przedstawiciele Prezydenta RP na czele z Sekretarzem Stanu i Szefem Gabinetu Prezydenta RP Adamem Kwiatkowskim odwiedzili Gródek Podolski, Satanów i Kamieniec Podolski.

W Gródku Podolskim delegacja została powitana przez miejscowe władze i mieszkańców miasta na czele z Burmistrzem Wasylem Pidlisnym. W Radzie miejskiej omówiono aktualną i przyszłą współpracę, konsul generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak opisał współpracę z organizacjami polonijnymi, a przedstawiciele miejscowego biznesu ocenili walory miejscowego biznesu. Witali Jakubowski zaprezentował działalność sieci marketów budowlanych Epicentr, właścicielem których jest Oleksandr Gerega, urodzony w Gródku Podolskim.

Po spotkaniu w Radzie Miasta goście przeszli się ulica Lecha Kaczyńskiego i zobaczyli różne dzielnice Gródka, a po obiedzie udali się do szkoły polskiej, gdzie na nich z niecierpliwością czekali uczniowie, którzy przygotowali wystawę bożonarodzeniową. Po wystawie, która swoją szczerością wzruszyła niektórych polskich gości, odbył się tradycyjny opłatek z życzeniami świątecznymi. Po dzieleniu się opłatkiem polska delegacja przekazała na ręce uczniów liczne prezenty od Prezydenta RP – książki, zeszyty, przybory szkolne, gry edukacyjne, płyty DVD z ekranizacjami lektur, puzzle.

Wyjazd odbył się jako wyraz wsparcia dla Polonii mieszkającej na Zachodzie ze strony Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy oraz prywatnych sponsorów. W liście prezentów świątecznych okazały się: żywność, ubrania, koce, chemia gospodarcza oraz książki i przybory szkolne.

– Mam nadzieję, że te produkty, dary, że to wsparcie, które będzie przekazane, będzie takim świątecznym prezentem, dla tych, którzy na tę pomoc czekają – powiedział Adam Kwiatkowski, szef Kancelarii Prezydenta RP.

Poinformował, że dla dzieci polskiego pochodzenia, uczących się języka polskiego, przygotowano szkolne wyprawki: książki, zeszyty, przybory szkolne, gry edukacyjne, płyty dvd z ekranizacjami lektur, puzzle. Z kolei żywność, odzież, koce, chemia gospodarcza zostały  przekazane do Domu Miłosierdzia w Gródku prowadzonego przez o. Wiktora Łutkowskiego. Opiekuje się on około 80 starszymi osobami polskiego pochodzenia.

Wieczorem tego samego dnia, delegacja udała się do Satanowa, a następnie do Kamieńca-Podolskiego.

Tekst oraz zdjęcia Sergiusz Tołstichin, 20.12.16 r.


{morfeo 1262}