Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Przed październikiem nastąpi połączenie systemów gazowych Polski i Ukrainy

Przed październikiem nastąpi połączenie systemów gazowych Polski i Ukrainy

Źródło: Sergiusz TolstichinPołączenie systemów gazowniczych pozwoli Ukrainie zwiększyć rewers w dostarczaniu gazu. Przed 1 października 2016 roku Ukraina planuje połączyć swój system gazowniczy z europejskim.

Taka operacja została uwzględniona w planie działań Rady Ministrów na 2016 rok (punkt 83 o bezpieczeństwie energetycznym), co zostało ogłoszone na rządowym portalu internetowym. Dokument przewiduje „podpisanie umów o interkonektorach między operatorami systemów gazowniczych krajów-członków UE i PAT „Ukrtransgaz”. To pozwoli zwiększyć techniczną przepustowość rewersów europejskiego gazu do Ukrainy i zmniejszy zależność od Rosji.

Warto przypomnieć, że Rada Najwyższa Ukrainy jeszcze w sierpniu ubiegłego roku uchwaliła ustawę, która przewiduje dołączenie europejskich i amerykańskich inwestorów do modernizacji i kierowania ukraińskim systemem gazotransportowym.

Sergiusz Tolstichin, 18.03.16 r.