Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Profesor medycyny Anatol Święcicki – jedyny lekarz polskiego pochodzenia na Ukrainie, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP

Profesor medycyny Anatol Święcicki – jedyny lekarz polskiego pochodzenia na Ukrainie, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP

9 kwietnia profesor medycyny Anatol Święcicki z Kijowa został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Dziennikarzom „Słowa Polskiego” udało się spotkać z Panem Święcickim po wizycie polskiego Prezydenta w Ambasadzie RP w Kijowie i porozmawiać na temat jego pracy w środowisku medycznym i polonijnym.

Jaką organizację Pan reprezentuje?

Anatol Święcicki: – Jestem prezesem „Stowarzyszenia lekarzy polskich” na Ukrainie. Jego fundatorem i do tych czasów jedynym prezesem. Zaczęło się wszystko jeszcze w 1993 roku, najpierw mieliśmy zaledwie trzech członków. Potem przy „Stowarzyszeniu kulturalno-oświatowym im. A.Mickiewicza” w Kijowie, z tej małej organizacji, sekcji medycznej powstała organizacja ogólnoukraińska, która teraz ma oddziały w 18. obwodach na Ukrainie i zrzesza około 300 lekarzy, w tym 50 z samego Kijowa.

Jakie są główne cele organizacji?

– Główne cele organizacji są następujące – nauczanie języka polskiego w środowisku lekarskim, zapoznanie jej członków z kulturą, historią i medycyną w Polsce, obecnym stanem medycyny w kraju naszych przodków, wymiana doświadczeń na różnych kongresach naukowych, wojewódzkich, krajowych. Okazujemy pomoc medyczną osobom polskiego pochodzenia na Ukrainie, w szczególności – osobom w starszym wieku, w tym kombatantom Wojska Polskiego. Ostatnie co zrobiliśmy, w 2011 roku we wrześniu w Krakowie był trzeci międzynarodowy światowy zjazd polskich stowarzyszeń naukowych, miałem tam wykład jako wykładowca Uniwersytetu Medycznego, zrealizowałem wizytę do kolegów-medyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Spotkałem się z już niestety świętej pamięci panem profesorem Andrzejem Siewklikiem.

Jest Pan redaktorem bardzo popularnego internetowego źródła wiedzy dla lekarzy http://www.mp.pl/empendium/.

– Tak, nasze Empedium oferuje bezpłatny dostęp dla każdego lekarza i studenta Ukrainy do europejskiej wiedzy medycznej. To jest internetowe źródło, ale w Polsce istnieje także wariant papierowy. Serdecznie zachęcam by korzystali z niego wszyscy zainteresowani.  To jest właśnie tłumaczenie z polskiego książki Andrzeja Siewklika „Choroby niemowlęce”.

Anatol Święcicki urodził się 2 maja 1948 roku w Żytomierzu w rodzinie katolickiej. W 1967 roku skończył Średnią Szkołą Farmaceutyczną w Żytomierzu, a osiem lat później – Wydział Medyczny Instytutu Medycznego w Kijowie (od roku 1995 – Narodowy Uniwersytet Medyczny).
Dr med. (1981), Dr hab. med. (1991), Prof. (1995), Członek Honorowy Polskiej Akademii Medycyny (1998), Członek Światowej Akademii imienia Alberta Schweitzera (2001). Od roku 1990 kierownik Kliniki chorób wewnętrznych tego Uniwersytetu. Specjalista w zakresie gastroenterologii i reumatologii.

Słowo Polskie, 13.04.15 r., KZ

 

Portal Empendium, redagowany przez prof. Święcickiego