Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Procesja z palmami w Szarowieczce

Procesja z palmami w Szarowieczce

W parafii pw. Różańca Świętego w Szarowieczce (obw. chmielnicki) odbyły się obchody Niedzieli Palmowej. Blisko 300 mieszkańców tej starej polskiej wioski, w różnym wieku, razem z dziećmi i wnukami przyszło na Liturgię z gałązkami wierzby w rękach, by wziąć udział we Mszy i procesji, którą poprowadził miejscowy proboszcz Andrzej Kinowski.

Niedzielna Msza rozpoczęła się z Gorzkich Żali. Każdy otrzymał szansę rozważania nad fragmentem Ewangelia św. Marka, w którym mówiono o uczniach, zbliżających się razem z Jezusem do Jeruzalem.

Zgodnie z Ewangelią Jezus wysłał dwóch uczniów po osiołka, na którego jeszcze nikt nie wsiadał. Jeżeli będą pytani przez miejscowych: „Po co tu przyszliście, po co wam ten osiołek?”, mieli odpowiadać: „Bóg nas posłał”. A kiedy wkraczali już do miasta – ludzie krzyczeli „Hosanna” i ścielili pod nogi odzież i palmowe gałązki.

W takich wypadkach chrześcijanina ogarniają różne uczucia – z jednej strony radość ze wspaniałego przywitania Pana naszego, z drugiej – żal i myśli o cierpieniach Jezusa, których on doświadczy już kilka dni później… Ci sami, którzy krzyczeli „Hosanna”, jutro powiedzą: „Ukrzyżować go!”.

Uczestnicy obchodów Niedzieli Palmowej w Szarowieczce tradycyjnie poświęcili palmy i gałązki wierzby. Do podolskiej wsi przybyli także honorowi goście – Senator RP Stanisław Gogacz, Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, inni przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego na Ukrainie oraz ekipa TVP Wrocław.

Po uroczystościach w kościele odbyła się szczera rozmowa gości z przedstawicielami polskiej wspólnoty wsi. Miejscowi Polacy opowiedzieli o swoich przodkach, rozwoju życia kulturalnego w Szarowieczce i całym rejonie. Goście wręczyli gospodarzom świąteczne prezenty z Polski, Senator Gogacz uhonorował wszystkich obecnych specjalnymi znaczkami Senatu RP.

Walentyn Wojdewicz, 30.03.15 r.

 


{morfeo 787}

{youtube}{/youtube}