Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Problemy z rozwojem ruchu kolejowego w Krzemieńcu w roku 1933

Problemy z rozwojem ruchu kolejowego w Krzemieńcu w roku 1933

Wiadomo czym jest Krzemieniec jako ośrodek naukowy, zabytkowy, narciarski, lotnictwa szybowcowego,

Wiadomo wszystkim, ile turystów, ile wycieczek corocznie do Krzemieńca zjeżdża, by po zwiedzeniu jego ruszyć dalej w kierunku Poczajowa, Podkamienia, Wiśniowca i Zbaraża.

Wiadomo ilu pielgrzymów dąży przez Krzemieniec na odpusty do Poczajowa. I tych wszystkich, którzy koleją do tego tak pięknego Krzemieńca przybywają—uderza i wita na wstępie ohydna, stara rudera, niegdyś za jakiś magazyn a od 15 lat za dworzec kolejowy służąca.

Brak poczekalni dla pasażerów, brak bufetu, brak najprymitywniejszych wygód, brak pomieszczeń dla pracy i brzydota wszędzie oto pierwsze, i najważniejsze spostrzeżenia, jakie każdy tam uczyni.

Ten stan trwać dłużej nie może. W interesie całego kulturalnego Krzemieńca, w interesie tych licznych rzesz, które tu przyjeżdżają, domagać się musimy realizacji już postanowionej a z niewiadomych przyczyn niewykonanej decyzji budowy nowego dworca w Krzemieńcu w miejsce dawnego zniszczonego podczas wojny. Trzeba bezwzględnie skończyć z tymczasowością, niegodną Krzemieńca i samej kolei i trzeba realizować postęp i na tym odcinku. Trzeba skupić około tego zagadnienia uwagę opinii publicznej i je rozwiązać.

Z budową dworca wiąże się jednak zagadnienie: w którem miejscu budować. Pamiętać musimy o tym, że budowa kolei Krzemieniec—Zbaraż, czy Krzemieniec—Łanówce jest koniecznością i że kwestią jest tylko czas, w jakim ma się ten plan zrealizować.

Dworzec obecny stoi przy końcu ślepego toru kolei Kamienica—Krzemieniec. Przy wyborze miejsca pod nowy budynek dworca należy więc uwzględnić i trasę przyszłej kolei i tak go zaprojektować, by możliwie uniknąć w przyszłości sytuacji, podobnej do Łucka, gdzie dworzec kolejowy położony jest obecnie przy ślepej bocznicy głównej linji Kiwerce — Lwów, która przechodzi o kilometr obok.

Jeżeli wszystkie miarodajne czynniki sprawę budowy dworca poprą, i jeżeli Ministerstwo Komunikacji oraz Lwowska Dyrekcja Kolei Państwowych, których zadaniem jest nadążać za rozwojem ogólnym i działalność oraz urządzenia kolei do ogólnego rozwoju danego ośrodka przystosowywać, projekt ten zrealizują, to wtedy dopiero zniknie na tym odcinku życia Krzemieńca ta wielka a nieuzasadniona dysproporcja.

Słowo Polskie za: Życie Krzemienieckie, 1933 r., 18 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code