Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Priorytety w życiu współczesnego mężczyzny-katolika

Priorytety w życiu współczesnego mężczyzny-katolika

19 marca w Sanktuarium Berdyczowskim odbyła się Msza z udziałem członków wspólnoty Mężczyzn Świętego Józefa, celebrowana przez arcybiskupa Piotra Malczuka.

W Mszy, agapie i późniejszej konferencji wzięli udział goście ze wszystkich zakątków diecezji kijowsko-żytomierskiej oraz ks. dr teologii dogmatycznej Oleg Sartakow.

Podczas spotkań, poświęconych roli mężczyzny we współczesnej rodzinie i świecie na przykładzie Świętego Józefa, arcybiskup i wolontariusze próbowali udzielać odpowiedzi na pytania:  „Czy mają mężczyźni problemy?”, „Czy mogą oni samodzielnie sobie z nimi poradzić?”, „Czy warto dzielić się doświadczeniem z innymi?”, „Czy możemy zaufać Bogu?”, „Czy uda nam się znaleźć czas na spotkania we wspólnotach, nie zabierając go u rodziny?”.

– Miłosierny ojciec ma dwie różne ręki – łagodną i piękną, jaką mają kobiety i srogą muskularną męską, jak mężczyzna. On obydwoma rękami obejmuje marnotrawnego syna. Bóg jest miłosierny i sprawiedliwy – podkreślił abp Piotr.

Po Mszy na sali Św. Teresy odbyła się świąteczna agapa, gdzie w męskim kolektywie goście mogli poznać się nawzajem, podzielić się refleksjami, zjeść pieczywo i trochę wypić… herbaty.

Konferencję poprowadzili liderzy z Krakowa, którzy podzielili się własnym doświadczeniem, opowiadali o problemach i swojej drodze życiowej w wymiarze fizycznym i duchowym. Polacy pozostawili dla uczestników konferencji wspaniałe materiały tematyczne pod tytułem „Drogowskazy”. W niewielkiej lekturze każdy mógł znaleźć własny temat, który jego najbardziej boli, cytaty z Pisma Świętego i Katechizmu oraz życiowe opowieści z morałem.

Andrzej, jeden z lektorów, opowiedział, jak można zorganizować sieć  Mężczyzn Świętego Józefa we własnej parafii, jak można znaleźć na to czas, jaką hierarchią wartości powinien rządzić się mężczyzna według następujących priorytetów: Bóg, rodzina, praca, udział we wspólnocie parafialnej.

Teofil Mały, zdjęcia: Mirosława Rudnicka, 24.03.16 r.