Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Prezydium Episkopatu Polski nawiązuje przed 73. rocznicą Wołynia do Roku Miłosierdzia

Prezydium Episkopatu Polski nawiązuje przed 73. rocznicą Wołynia do Roku Miłosierdzia

Źródło: TVP InfoPrezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało 24 czerwca komunikat przed 73. rocznicą zbrodni wołyńskiej.

Biskupi wzywają w nim do pojednania polsko-ukraińskiego. Podkreślają, że chrześcijańskie przebaczenie jest bezwarunkowe i obejmuje nawet największe niegodziwości.

W komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski jest podkreślone, że chrześcijańskie przebaczenie nie jest jednocześnie banalizacją zbrodni. Jest jednak bardzo ważne zarówno z racji moralnych, jak i ze względu na przyjazne współżycie przyszłych pokoleń.

– Księża biskupi zaznaczają, że wzajemne przebaczenie między narodem polskim i ukraińskim jest szczególnym wymogiem religijnym i moralnym, jaki staje przed nami w przeżywanym obecnie Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia – mówi przedstawiciel episkopatu. – Jednocześnie księża biskupi zaznaczają, że to prawda wyzwala i od nawet najbardziej bolesnej prawdy dotyczącej przeszłości nie możemy uciekać – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W komunikacie podkreślono, że aby budować jedność narodów i w duchu zaufania rozwijać wzajemne stosunki, trzeba przezwyciężyć dziedzictwo przeszłości, wybaczyć sobie historyczne krzywdy i nieporozumienia oraz oczyścić naszą pamięć.

Słowo Polskie, Radio Watykańskie, 25.06.16 r.