Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Prezydent Zełenski otrzymał propozycję od Polski w sprawie organizacji wspólnych obchodów 100-lecia Sojuszu Piłudski-Petlura

Prezydent Zełenski otrzymał propozycję od Polski w sprawie organizacji wspólnych obchodów 100-lecia Sojuszu Piłudski-Petlura

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Oświęcimiu – przed główną ceremonią z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau – spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zaproponowałem prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, żebyśmy wspólnie uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 roku walczyli z nawałą bolszewicką – powiedział w poniedziałek 27 stycznia prezydent Andrzej Duda w Oświęcimiu na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy.

Na wspólnej konferencji prasowej Andrzej Duda poinformował, że wśród tematów rozmów z Wołodymyrem Zełenskim pojawiły się między innymi plany wspólnego działania na rozpoczęty rok, w tym umacnianie więzi między społeczeństwami – polskim i ukraińskim. – Zaproponowałem panu prezydentowi, żebyśmy wspólnie uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 roku walczyli z nawałą bolszewicką – oznajmił Duda.

Jak mówił, w tym roku przypada „stulecie Bitwy Warszawskiej, ale to jest także stulecie tamtej wielkiej wojny”.

Przypomniał też, że pod porozumieniem o wspólnej walce z bolszewikami 100 lat temu podpisali się marszałek Józef Piłsudski i Symon Petlura – przywódca Ukraińskiej Republiki Ludowej i naczelny dowódca jej wojsk.
Podkreślił, że wówczas obok polskich żołnierzy „mężnie stawali, walczyli, oddali życie w tamtej wojnie także żołnierze ukraińscy”.

Andrzej Duda podziękował też Zełenskiemu za jego obecność i postawę w Jerozolimie kilka dni temu i oddanie w instytucie Jad Waszem hołdu Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

Zełenski podziękował za polskie działania na rzecz integralności terytorialnej Ukrainy i za „aktywny udział w przedłużeniu sankcji wobec Rosji”.

Słowo Polskie za: PAP, 28 stycznia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code