Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Prezydent Ukrainy w piątek spotkał się z Andrzejem Dudą, Szydło i Kaczyńskim

Prezydent Ukrainy w piątek spotkał się z Andrzejem Dudą, Szydło i Kaczyńskim

Premier Beata Szydło podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko. Źródło: wpolityce.plWizyta Petra Poroszenki wraz z małżonką Maryną w Warszawie odbyła się w 25. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy. Prezydent Ukrainy rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Beatą Szydło oraz liderem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

Podczas spotkań poruszone zostały kwestie gospodarcze, dialog historyczny, stosunki Ukraina-UE oraz sytuacja na wschodzie Ukrainy.

W trakcie dwustronnych rozmów premier Beata Szydło wyraziła wsparcie dla władz w Kijowie w procesie modernizacji Ukrainy w obszarach: politycznym, ekonomicznym, obronnym, rozwojowym, społecznym i humanitarnym. – Polska kontynuuje pomoc przy wdrażaniu reformy decentralizacyjnej i antykorupcyjnej, w tym na poziomie regionalnym – mówiła premier polskiego rządu.

Prezes PiS podkreślił, że „niepodległość Ukrainy i wspieranie jej dążeń do UE jest polską racją stanu”. Jarosław Kaczyński „bardzo mocno postawił wątek historyczny, a stanowcze odcięcie się Ukrainy od zbrodni UPA uznał za warunek zarówno zbliżenia z Polską, jak i Europą”.

– Polacy, dziękuję wam, że nie sprzedaliście duszy za naftodolary i petrodolary – mówił szef ukraińskiego państwa w Belwederze. Andrzej Duda zaznaczył, że polskie wsparcie dla reformy administracyjnej na Ukrainie to konkretne działania realizowane przez administrację rządową i władze samorządowe. Duda przypomniał, że 25 lat temu Polska jako pierwsze państwo uznało niepodległość Ukrainy.

Prezydenci Polski oraz Ukrainy wzięli też udział w Belwederze w konferencji Forum Przywództwa.

Słowo Polskie, wpolityce.pl, 03.12.16 r.