Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Prezydent RP Andrzej Duda w grudniu prawdopodobnie odwiedzi Charków

Prezydent RP Andrzej Duda w grudniu prawdopodobnie odwiedzi Charków

Przebywający w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda odbył serię spotkań bilateralnych, między innymi z prezydentami Ukrainy, Litwy i Armenii oraz szefem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Podczas rozmowy z szefem państwa ukraińskiego Petrem Poroszenką Andrzej Duda omówił sytuację w Donbasie, szczególnie propozycję zaangażowania sił pokojowych ONZ w tym regionie.
Prezydenci zgodzili się, że taka propozycja wymaga uważnego przemyślenia i zgody strony ukraińskiej. Sprawa wysłania sił ONZ na Ukrainę może stać się w przyszłości przedmiotem decyzji Rady Bezpieczeństwa.

Prezydenci Duda i Poroszenko rozmawiali także o współpracy granicznej i zgodnie sprzeciwili się budowie gazociągu Nord Stream II. Polska strona poinformowała, że Andrzej Duda złoży w grudniu wizytę na Ukrainie, prawdopodobnie w Charkowie.

W czasie spotkania z przewodniczącym Międzynarodowego Czerwonego Krzyża rozmawiano o pomocy Polski dla osób przebywających w obozach uchodźców wojennych. Prezydent Duda i przewodniczący Peter Maurer dyskutowali także o kłopotach z dotarciem pomocy humanitarnej do rejonów zajętych na Ukrainie przez separatystów.

Prezydent polski przypomniał o przyszłym niestałym członkostwie w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Słowo Polskie, republika.pl, 21.09.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code