Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Prezydent Duda w Szwajcarii: Gruzja i Ukraina mają prawo do członkostwa w UE

Prezydent Duda w Szwajcarii: Gruzja i Ukraina mają prawo do członkostwa w UE

Fot. https://www.pap.pl

Prezydent Polski Andrzej Duda 9 października podczas pobytu Szwajcarii wygłosił wykład na Uniwersytecie w Zurychu zorganizowany przez Europa Institut w ramach dorocznego tzw. wykładu churchillowskiego.

Andrzej Duda podkreślił, że wysiłki zmierzające do zmniejszenia nierówności nie powinny ograniczać się do krajów Unii Europejskiej. Jak mówił, Polska od samego początku członkostwa w UE angażowała się w działania na rzecz zbliżenia wschodnich sąsiadów do Unii i Zachodu, w szczególności Ukrainy, Gruzji i Bałkanów Zachodnich.

„Zawsze podkreślaliśmy, że drzwi do Unii Europejskiej muszą pozostać otwarte. Chcemy, aby te kraje stały się w przyszłości częścią UE” – mówił szef państwa polskiego.

Prezydent podkreślił, że kraje te mają prawo do członkostwa, jeśli spełnią warunki określone w traktatach UE.

„My jesteśmy im winni nasze wsparcie. Nie można ich pozostawić poza wspólnotą europejską tylko dlatego, że ich >>silny<< sąsiad chce decydować o ich losie. Uniemożliwienie im dokonania własnego wyboru naruszyłoby zasadę, że każde państwo ma równe prawo do samostanowienia” -powiedział.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 11 października 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code