Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Prezydent Duda spotkał się ze społecznością żydowską

Prezydent Duda spotkał się ze społecznością żydowską

Źródło: Radio Maryja13 stycznia Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w spotkaniu noworocznym z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce.

Na imprezę przybyli m.in. ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman oraz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski.

Polski prezydent mówił, że ważne jest dla niego to, iż spotkanie wypada w bliskości świątecznych wydarzeń dla wyznawców judaizmu i dla katolików. Przywołał także Ogólnopolski Dzień Judaizmu, którego obchody odbędą się 17 stycznia w Kielcach. „To dzień dialogu międzyreligijnego pomiędzy religią chrześcijańską, katolicką, a judaizmem, ustanowiony w 1997 r.” – mówił.

Prezydent podkreślił, że bardzo często wraca do określenia „Rzeczpospolita przyjaciół”: „Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, od ’89 roku, obserwuję powrót na polską ziemię kultury żydowskiej, kiedy obserwuję, jak ona się rozwija, jak z zainteresowaniem przyjmuje ją wielu ludzi mieszkających w Polsce, którzy wcześniej z racji tragedii historycznej, która spotkała naród żydowski i naród polski w okresie II wojny światowej poprzez Holokaust, kiedy kultura została zniszczona na naszej ziemi […] Moje serce napawa się radością i dlatego się tak cieszę z dzisiejszego spotkania”.

Przywołał postaci zasłużone dla kultury, nauki, historii swoją postawą i działalnością, m.in. Janusza Korczaka, Juliana Tuwima czy Samuela Goldwyna. Przypomniał także zmarłego w ubiegłym roku byłego premiera i prezydenta Izraela Szimona Peresa – prezydent Duda wziął udział 30 września w uroczystościach pogrzebowych.

Podkreślił również zasługi społeczności żydowskiej w walce o niepodległość Polski, a także w trakcie II wojny światowej i powstania warszawskiego. Jak dodał, przez ponad 1000 lat naród żydowski i polski współistniały ze sobą, a Żydzi wnieśli wielki wkład w rozwój polskiej kultury i nauki.

Wśród elementów odradzania się kultury żydowskiej w Polsce wymienił m.in. festiwale odbywające się w Polsce, w tym Festiwal Łódź Czterech Kultur, Festiwal Żydowski w Krakowie oraz Warszawę Singera.

Obecny na spotkaniu naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówił modlitwę. Jak mówił, człowiek może modlić się o wiele ważnych rzeczy: mądrość, cierpliwość, sprawiedliwość. Ale – podkreślił – najważniejsze to modlić się o pokój, w Polsce i w Izraelu.

Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman poinformował natomiast, że w Izraelu zostanie zorganizowana wystawa poświęcona pamięci Żydów walczących o niepodległość Polski. Podziękował również Ministerstwu Obrony Narodowej i Muzeum Wojska Polskiego, które przekazało środki na jej zorganizowanie.

W trakcie uroczystości wystąpił chór żydowski „Clil” pod dyrekcją Wojciecha Pławnera, który wykonał m.in. pieśń chanukową.

Spotkanie pary prezydenckiej ze społecznością żydowską odbyło się po raz 11. Zapoczątkował je prezydent Lech Kaczyński w 2006 r.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 14.01.17 r.