Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Prezydent Duda przekazał wyrazy współczucia narodowi rosyjskiemu w związku z katastrofą Tupolewa nad Czarnym Morzem

Prezydent Duda przekazał wyrazy współczucia narodowi rosyjskiemu w związku z katastrofą Tupolewa nad Czarnym Morzem

– W imieniu własnym oraz Narodu Polskiego chciałbym przekazać wyrazy współczucia Narodowi Rosyjskiemu. Szanowny Panie Prezydencie, proszę przyjąć moje kondolencje z powodu dzisiejszej katastrofy samolotu Tu-154. Na pokładzie, poza załogą, znajdowali się niemal wszyscy artyści Chóru Aleksandrowa. Ich tragiczna śmierć to niepowetowana strata dla kultury rosyjskiej – takie słowa skierował polski prezydent Andrzej Duda do prezydenta RF Władimira Putina w związku z katastrofą samolotu rosyjskiego ministerstwa obrony, który spadł do Morza Czarnego z ponad 90 osobami na pokładzie.

Rosyjski Tu-154 ministerstwa obrony zniknął z ekranów radarów około godziny 5.30 czasu rosyjskiego, kilka minut po starcie z lotniska w Soczi. Na pokładzie znajdowało się 92 ludzi – 84 pasażerów i ośmiu członków załogi.

Samolotem podróżowało 64 członków słynnego Chóru Aleksandrowa, którzy byli w drodze do bazy lotniczej Hmejmim w Syrii, gdzie mieli dać noworoczny koncert. Na pokładzie było także dziewięciu rosyjskich dziennikarzy – telewizji Pierwyj Kanał, NTW i Zwiezda, a także prezes organizacji „Sprawiedliwa Pomoc” Jelizawieta Glinka, bardzo ceniona i znana w Rosji jako „doktor Liza”.

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Aleksandrowa to jeden z największych w Rosji zespołów muzycznych i słynny na całym świecie chór męski Armii Rosyjskiej. Powstał w 1928 roku.

Poniedziałek 26 grudnia będzie w Rosji dniem żałoby narodowej.

Słowo Polskie, wpolityce.pl, 26.12.16 r.