Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Prezydent Duda jeszcze w bieżącym roku odwiedzi Ukrainę

Prezydent Duda jeszcze w bieżącym roku odwiedzi Ukrainę

Źródło - president.gov.uaDuda i Poroszenko omówili możliwość głębszej współpracy Ukrainy z krajami regionu Europy Wschodniej w formacie „Grupa Wyszechradzka + 1”.

Podczas jubileuszowego 70. Zgromadzenia Ogólnego ONZ polski prezydent Andrzej Duda znalazł czas na spotkanie z ukraińskim kolegą Petrem Poroszenką. Duda podkreślił, że Polska nadal będzie wiarygodnym sojusznikiem Ukrainy w jej walce o suwerenność i nienaruszalność granic oraz w realizacji proeuropejskich reform.

Prezydenci dużo rozmawiali o Donbasie. Andrzej Duda powiedział, że nie zgodzi się na „zamrożenie” konfliktu na wschodzie Ukrainy, podobnie, jak stało się to w Abchazji czy Naddniestrzu. Zarówno Petro Poroszenko, jak i polski prezydent skrytykowali organizowanie pseudowyborów na okupowanej części Donbasu i zgodzili się, że wypadku ich przeprowadzenia ma wzrosnąć poziom pomocy militarno-technicznej dla Ukrainy oraz sankcji gospodarczych wobec Rosji.

Petro Poroszenko podziękował Polakom w imieniu Andrzeja Dudy za mocne wsparcie dla jego kraju w pytaniu politycznego uregulowania kryzysu na wschodzie Ukrainy.

Obydwaj prezydenci uzgodnili sprawę wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainę jeszcze w bieżącym roku oraz dołączenia Ukrainy do współpracy z krajami Europy Wschodniej w formacie „Grupa Wyszechradzka +1”.

Słowo Polskie, na podstawie informacji president.gov.ua, 29.09.15 r.