Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Prezydencki polsko-ukraiński komitet konsultacyjny spotka się w kwietniu

Prezydencki polsko-ukraiński komitet konsultacyjny spotka się w kwietniu

Źródło: newsweek.comNa początku kwietnia w Kijowie spotka się się członkowie prezydenckiego polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego – poinformował  PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Ostatnie spotkanie tej grupy roboczej odbyło się w marcu ubiegłego roku w Warszawie. Rozmawiano wówczas o polityce bezpieczeństwa, relacjach NATO-Ukraina, ochronie wschodnich granic Unii Europejskiej i dialogu historycznym.

Powrót do rozmów polsko-ukraińskich w formacie prezydenckiego komitetu konsultacyjnego uzgodnili w 2015 r. roku w Kijowie prezydenci Polski i Ukrainy: Andrzej Duda i Petro Poroszenko.

W czwartek 16 lutego Szczerski spotkał się z goszczącą w Polsce grupą ukraińskich parlamentarzystów. – Najdłużej rozmawialiśmy o kwestiach dialogu historycznego i działaniach do podjęcia w tym zakresie. Apelowałem, aby przez prawdę dojść do wspólnej oceny historii, a nie próbować pisać ją odrębnie, gdyż wtedy tworzymy niepotrzebne bariery między społeczeństwami – powiedział prezydencki minister po spotkaniu. Szczerski poinformował, że rozmawiał z ukraińskimi politykami również o bezpieczeństwie, sytuacji ekonomicznej Ukrainy, reformach niezbędnych do zwalczenia korupcji.

Dodał, że poruszony został także temat sobotniego spotkania prezydentów Polski i Ukrainy podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W podobnym tonie wypowiedział się wiceszef MSZ Jan Dziedziczak. Zaznaczył, że strona polska chce rozmawiać z ukraińskimi parlamentarzystami o współpracy w dziedzinie polityki historycznej. Chcemy zakończyć nieporozumienia – dodał.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 20.02.17 r.