Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Prezydenci Ukrainy i Polski rozmawiali o pomnikach

Prezydenci Ukrainy i Polski rozmawiali o pomnikach

Źródło: Unian

Źródło: Unian

3 maja prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozmawiał przez telefon z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Szef państwa ukraińskiego złożył polskiemu koledze życzenia z okazji święta Konstytucji 3 Maja i poruszył tematy kwestii polityki historycznej.

Obydwie strony pozytywnie ocenili wyniki posiedzenia Komitetu konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy, które odbyło się 11 kwietnia bieżącego roku w Kijowie.

W kontekście obchodów 70. rocznicy operacji „Wisła” Petro Poroszenko wyraził nadzieję na niezmienność pozycji polskich władz wobec tej komunistycznej zbrodni, w wyniku której 140 tys. Ukraińców, Łemków i Bojków przymusem przesiedlono ze swoich domów.

Prezydent Ukrainy negatywnie ocenił incydent z demontażem ukraińskiego pomnika w Hruszowicach niedaleko Przemyśla, który miał miejsce 26 kwietnia bieżącego roku. Poroszenko zwrócił się do prezydenta Polski o reakcję w tej sprawie.

W odpowiedzi Andrzej Duda zaznaczył, że osobiście zajmie się tą sprawą, żeby wypracować mechanizm działań w takich sytuacjach w przyszłości.

Omówiono także koordynację kroków w kierunku legalizacji wszystkich miejsc pochówków jak i ukraińskich na terenie Polski, tak i polskich na terenie Ukrainy w celu zapewnienia im należytej opieki na poziomie władz centralnych zgodnie z obowiązującą dwustronną umową o opiece nad miejscami pamięci.

Pod koniec rozmowy Petro Poroszenko zaprosił szefa państwa polskiego odwiedzić z wizytą Ukrainą w bieżącym roku.

Słowo Polskie, 04.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code