Jesteś tutaj: Home » Inne » Prezes Związku Literatów Polskich wygłosiła wykład na Uniwersytecie Wołyńskim

Prezes Związku Literatów Polskich wygłosiła wykład na Uniwersytecie Wołyńskim

Fot. Uniwersytet Łesi Ukrainki

Na Wydziale Filologicznym i Dziennikarskim w ramach Łuckiej Rezydencji Literackiej „Miasto Inspiracji” odbył się wykład polskiej pisarki Anny Nasilowskiej „Piotr Rawicz i jego powieść „Krew nieba”.

Rektor ukraińskiej uczelni Anatol Coś, studenci, nauczyciele, Konsul Generalny RP w Łucku Sławomir Misiak i Wicekonsul Mateusz Marsalek przybyli na wykład do Audytorium Polonistycznego im. Józefa Łobodowskiego. Profesor Anna Nasilowska, która jest pisarką, krytykiem literackim, prezesem Związku Literatów Polskich, wygłosiła wykład w języku polskim i opowiedziała o życiu twórczym Piotra Rawicza na emigracji, jego przyjaźniach ze Sławomirem Mrożkiem, Eugeniuszem Ionesco, Choranem, Jerzego Kosińskiego, Andre Schwartz-Bartha oraz współpraca z pismem Jerzego Gedroycia „Kultura”.
Nataliya Blagowirna, prorektor ds. pracy edukacyjnej i komunikacji Uniwersytetu, zauważyła, że ta książka jest swoistym antidotum na wojnę i podziękowała gościowi z Polski za wizytę. Rektor Anatol Coś także podziękował Annie Nasiłowskiej i zaznaczył, że trudno sobie wyobrazić nowoczesność Ukrainy bez Polski, jej pomocy i wsparcia.
„Edukacja jest naszym priorytetem, a człowieka wykształconego, który szanuje siebie i innych, można wychować tylko takimi środkami, jak dzisiejsza wspólna międzynarodowa praca naukowo-edukacyjna” – powiedział pan Anatolij.
Projekt został zrealizowany w ramach Łuckiej Rezydencji Literackiej „Miasto Inspiracji” przy wsparciu Wydziału Turystyki i Promocji Miasta Rady Miejskiej w Łucku Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego portal społecznościowy o książkach LitCom i Związek Pisarzy Polskich.

Sergij Porowczuk, fot. Wołyński Uniwersytet Narodowy im. Łesi Ukrainki, 6 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code