Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Prezes Jarosław Szarek: Współpraca polskiego i ukraińskiego IPN układa się dobrze

Prezes Jarosław Szarek: Współpraca polskiego i ukraińskiego IPN układa się dobrze

Podczas jednego z finałowych paneli w ramach Forum Europa – Ukraina w podrzeszowskiej Jasionce polscy i ukraińscy historycy rozmawiali o przebiegu dekomunizacji w obydwu krajach.

Wśród panelistów można było zobaczyć m.in. obydwu prezesów Instytutów Pamięci Narodowej z Polski – Jarosława Szarka i Volodymyra Vyatrovycha z Ukrainy. – Na Ukrainie zmieniono nazwy 52 tys. ulic w ramach realizacji tzw. „ustawy dekomunizacyjnej”. Do końca 2016 r. 1320 pomników Lenina zdemontowano. Zostają pomniki na wsiach, które nie są nigdzie zarejestrowane, wykonane są z tanich materiałów, dopiero jak je zauważymy, to robimy demontaż – mówił Vyatrovych.

Szef ukraińskiego IPN zapowiedział, że prawdopodobnie w bieżącym roku dojdzie do zmian w kalendarzu – niektóre święta, które mają ideologiczne komunistyczne podłoże zostaną usunięte.
Jarosław Szarek powiedział, że w Polsce przygotowywane są ustawy definitywnie usuwające symbole komunistyczne. Prezes polskiego IPN-u podkreślił w Jasionce, że współpraca między instytucjami z obu krajów układa się bardzo dobrze, mimo różnić w „kwestiach politycznych, czy patrzenia na historię”.
Zdaniem historyka Grzegorza Motyki, nie można lekceważyć „faktów i idei, które są zawarte w przeszłości”. „Pojawić się mogą takie ruchy, które na tej przeszłości będą budować taką narracje, która nie będzie zgodna z prawdą” – mówił.

Słowo Polskie, dzieje.pl, zdjęcie: Paweł Bobołowicz, 28.01.17 r.