Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Prezentacja przetłumaczonego na język ukraiński zbioru poezji „Wieże” Iwaszkiewicza w Kijowie

Prezentacja przetłumaczonego na język ukraiński zbioru poezji „Wieże” Iwaszkiewicza w Kijowie

W  Narodowym Muzeum Literatury Ukrainy odbyła się prezentacja zbioru wierszy polskiego poety rodem z Podola Jarosława Iwaszkiewicza.

W prezentacji „Wież” uczestniczyli tłumacze, pisarze, krytycy literaccy,  przedstawiciele polskiej mniejszości w Kijowie.  Impreza została objęta patronatem Ambasady RP w Kijowie.

Książka została przetłumaczona z polskiego przez ukraińskiego działacza kultury oraz polityka Dmytra Pawłyczkę. Publikacja została wydana przez polskie wydawnictwo BoSZ.

„Wieże” to zbiór ponad 90 znakomitych utworów w języku polskim i ukraińskim, wzbogaconych wstępem dyrektora Muzeum im. Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów w Stawisku  – Mariusza Olbromskiego oraz oryginalną korespondencją między Jarosławem Iwaszkiewiczem a Dmytrem Pawłyczką. Jest to poprawione i uzupełnione wydanie książki, która ukazała się w 2017 roku w Kijowie drogą dodania unikalnych zdjęć z archiwum Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Poezja Jarosława  Iwaszkiewicza, który urodził się w Kalniku (obecnie na terenie hromady daszowskiej w obwodzie winnickim), nawet po przeprowadzce do Polski, była blisko związana z Ukrainą.

Sergij Porowczuk, 3 kwietnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code